| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Prawne podsumowanie kwietnia 2011 r.

Prawne podsumowanie kwietnia 2011 r.

Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w kwietniu 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

OPIEKA NAD DZIEĆMI

Dnia 4 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2011 r. Nr 45, poz. 235), którą:

- określono zasady organizowania i funkcjonowania zróżnicowanych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (w niektórych przypadkach do ukończenia 4 roku życia);

- wskazano, że opieka nad dziećmi w wieku do lat 3 może być organizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię;

- określono kwalifikacje osób sprawujących opiekę, a także dopuszczono udział wolontariuszy w zapewnieniu opieki nad dziećmi przebywającymi w żłobku lub klubie dziecięcym;

- wskazano organy sprawujące nadzór nad warunkami i jakością sprawowanej opieki.

TRANSPORT DROGOWY

Dnia 7 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 48, poz. 247), którą:

- zniesiono możliwość limitowania przyznawanych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką;

- doprecyzowano pojęcie przewozu okazjonalnego, który może być wykonywany pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób łącznie z kierowcą, oraz wyjątkowo pojazdem zabytkowym;

- przewidziano roczny okres dostosowawczy dla przedsiębiorców wykonujących przewozy okazjonalne.

POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE

Dnia 11 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2011 r. Nr 6, poz. 18), którą:

- przyznano stronie możliwość wniesienia zażalenia na przewlekłe prowadzenie postępowania do organu wyższego stopnia;

- wskazano przy tym, że w przypadku braku organu wyższego stopnia stronie przysługuje wezwanie do usunięcia naruszenia prawa;

- wprowadzono także możliwość wniesienia skargi do sądu administracyjnego na przewlekłe prowadzenie postępowania.

SPONSOROWANIE AUDYCJI

Dnia 28 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie sponsorowania audycji lub innych przekazów (Dz. U. z 2010 r. Nr 249, poz. 1677), którą:

- doprecyzowano, że wskazanie sponsora audycji nie może mieć charakteru reklamy;

- zmieniono maksymalny czas jednorazowego wskazania sponsora, które może być emitowane nie dłużej niż 8 sekund w przypadku jednego sponsora, 16 sekund - w przypadku dwóch sponsorów i 24 sekund - w innych przypadkach;

- dookreślono, że wskazanie sponsora może być zawarte w zapowiedzi audycji;

- doprecyzowano, że wskazanie sponsora nie może zawierać fragmentów dźwiękowych lub wizualnych przekazu reklamowego pochodzącego od sponsora, z którymi jest kojarzony.

ORZECZNICTWO SN

Dnia 9 lutego 2011 r. Sąd Najwyższy (dalej „SN”) podjął uchwałę w sprawie samodzielnego dochodzenia przez wspólnika spółki cywilnej wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej (sygn. akt III CZP 130/10).

SN stwierdził, że wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany samodzielnie do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników tej spółki. Zatem, wszyscy wspólnicy spółki cywilnej powinni wystąpić w charakterze powodów w procesie o zasądzenie wierzytelności należącej do ich majątku wspólnego.

Dodatkowo, SN podkreślił, że wspólnik spółki cywilnej może samodzielnie dochodzić przypadającej mu części wierzytelności dopiero po rozwiązaniu spółki.

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »