| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Prawne podsumowanie czerwca 2011 r.

Prawne podsumowanie czerwca 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w czerwcu 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

 

ORZECZNICTWO SN

Dnia 17 lutego 2011 r. Sąd Najwyższy (dalej „SN”) podjął uchwałę, z której wynika, że członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „sp. z o.o.”), pozwany na podstawie art. 299 § 1 k.s.h., może powołać się na zarzut, że objęta tytułem wykonawczym wierzytelność uległa umorzeniu na skutek potrącenia dokonanego przez spółkę po powstaniu tego tytułu (sygn. akt III CZP 129/10).

SN wskazał co prawda, że zasadniczo odpowiedzialność członków zarządu sp. z o.o. w razie bezskuteczności egzekucji wobec spółki jest odpowiedzialnością własną za szkodę wyrządzoną wierzycielowi spółki, a nie odpowiedzialnością za reprezentowaną spółkę. W związku z czym, pozwany z powodu bezskuteczności egzekucji przeciwko sp. z o.o. członek zarządu nie może bronić się zarzutami, które przysługiwały spółce, w tym zarzutem potrącenia, gdyż prowadziłoby to do podważania prawomocnego wyroku przeciwko spółce. Jednak w przedmiotowym stanie faktycznym, powołanie się na zarzut potrącenia było możliwe.

***

Dnia 24 lutego 2011 r. Sąd Najwyższy (dalej „SN”) podjął uchwałę, w której stwierdził, że w sprawie o uznanie za bezskuteczną czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzyciela, osoba trzecia, która wskutek tej czynności uzyskała korzyść majątkową, zachowuje legitymację bierną także wtedy, gdy przed doręczeniem jej pozwu rozporządziła uzyskaną korzyścią na rzecz innej osoby (sygn. akt III CZP 132/10).

SN podkreślił, że poza przepisami szczególnymi, dotyczącymi skargi pauliańskiej, do stosunków między wierzycielem a osobą trzecią stosuje się przepisy dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia. Powyższa uchwała jest wynikiem pojawiających się w praktyce i orzecznictwie wątpliwości w tym zakresie.

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK