| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowe wzory deklaracji VAT-10 i VAT-11 od 1 kwietnia 2013 r.

Nowe wzory deklaracji VAT-10 i VAT-11 od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. będzie obowiązywał nowy wzór deklaracji przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10) oraz nowy wzór deklaracji od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Minister Finansów przygotował nowe wzory formularzy VAT-10 i VAT-11. Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych w zakresie nowych środków transportu (Dz.U. z 19 marca 2013 poz. 367).

Rozporządzenie określa nowe wzory deklaracji:

1) VAT-10 - deklaracji dla podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu, o której mowa w art. 99 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, wraz z objaśnieniami, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;

2) VAT-11 - deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu, o której mowa w art. 99 ust. 11 ustawy, wraz z objaśnieniami, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r.


Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Kiedy nabywca towaru od zagranicznego dostawcy musi sam rozliczyć VAT?


Kto ma obowiązek złożyć deklarację VAT-10


Deklarację VAT-10 składają podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a także podmioty, które nie są płatnikami (zgodnie z art. 15 ustawy o VAT) i nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej. Tego typu płatnicy dokonują jedynie wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu. Deklarację VAT-10 składają również osoby, które nie mają obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7k a także VAT-8. Deklarację VAT-10 należy złożyć w terminie do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego z tego właśnie tytułu.


Kto ma obowiązek złożyć deklarację VAT-11


Deklarację VAT-11 mają obowiązek złożyć podatnicy - osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, niebędące podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, jeżeli dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy. Deklarację należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK