| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowe wzory deklaracji VAT-10 i VAT-11 od 1 kwietnia 2013 r.

Nowe wzory deklaracji VAT-10 i VAT-11 od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. będzie obowiązywał nowy wzór deklaracji przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10) oraz nowy wzór deklaracji od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Minister Finansów przygotował nowe wzory formularzy VAT-10 i VAT-11. Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych w zakresie nowych środków transportu (Dz.U. z 19 marca 2013 poz. 367).

Rozporządzenie określa nowe wzory deklaracji:

1) VAT-10 - deklaracji dla podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu, o której mowa w art. 99 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, wraz z objaśnieniami, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;

2) VAT-11 - deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu, o której mowa w art. 99 ust. 11 ustawy, wraz z objaśnieniami, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r.


Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Kiedy nabywca towaru od zagranicznego dostawcy musi sam rozliczyć VAT?


Kto ma obowiązek złożyć deklarację VAT-10


Deklarację VAT-10 składają podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a także podmioty, które nie są płatnikami (zgodnie z art. 15 ustawy o VAT) i nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej. Tego typu płatnicy dokonują jedynie wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu. Deklarację VAT-10 składają również osoby, które nie mają obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7k a także VAT-8. Deklarację VAT-10 należy złożyć w terminie do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego z tego właśnie tytułu.


Kto ma obowiązek złożyć deklarację VAT-11


Deklarację VAT-11 mają obowiązek złożyć podatnicy - osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, niebędące podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, jeżeli dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy. Deklarację należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

 

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »