| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych

Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych

Od 26 maja 2013 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Najważniejsza zmiana dotyczy postępowania w zakresie zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych.

Ponadto, należy zauważyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyrażenie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne następuje na wniosek wójta lub odpowiednio burmistrza albo prezydenta miasta. Dotychczas, w związku z brakiem stosownego przepisu, powstawały liczne wątpliwości, co do tego, kto jest stroną tego postępowania. W celu usunięcia tych niejasności, na podstawie nowelizacji wprowadzono przepis, który wprost wskazuje, iż stroną podstępowania o zmianę przeznaczenia gruntów rolnych klasy I-III jest wójt lub odpowiednio burmistrz albo prezydent miasta. Jednoznaczne brzmienie przepisu nie pozostawia wątpliwości, że stroną takiego postępowania nie jest ani właściciel, ani też użytkownik wieczysty nieruchomości, której przeznaczenie ma ulec zmianie.

Podsumowując, zmienione przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych określają, że w celu dokonania zmiany przeznaczenia wszystkich gruntów rolnych klas I-III konieczna jest zgoda ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Nowe przepisy mają głównie na względzie ochronę środowiska oraz bioróżnorodności, jaką ma zapewnić brak możliwości dokonywania zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych np. na cele budowlane bez zgody właściwego ministra, a więc bez właściwego nadzoru w tym zakresie. Praktyczne zastosowanie nowych przepisów zweryfikuje, jaki wpływ na prowadzenie ewentualnych inwestycji budowlanych będzie miało wprowadzenie tego istotnego ograniczenia o charakterze administracyjnym. Czas pokaże, czy nowe przepisy spowodują zmniejszenie ilości terenów wykorzystywanych pod inwestycje, w tym np. deweloperskie, co w konsekwencji może wpłynąć na wzrost kosztów inwestycji ze względu na wzrost cen gruntu.

Skomplikowany system podatkowy ciąży polskim przedsiębiorcom

Jakie warunki musi spełniać informacja handlowa

Patrycja Dzięgielewska, aplikant radcowski
Marta Musioł, młodszy prawnik
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK