| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Czas pracy kierowców

Czas pracy kierowców

Od 16 lipca 2013 r. ustawa o czasie pracy kierowców ma również zastosowanie do przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe i do osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, ale osobiście wykonujących przewozy na jego rzecz.

Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy oraz określenie norm czasu pracy (obowiązki związane z rozliczaniem czasu pracy tego rodzaju kierowców będzie regulował nowo dodany rozdział 3a ustawy). Upoważnione organy będą miały prawo kontrolować przestrzeganie przez takich kierowców przepisów dotyczących czasu pracy. Będą też miały prawo do nakładania kar za nieprzestrzeganie przez nich norm czasu pracy.

Samochód w firmie - czy warto inwestować w dodatkowe polisy?

Zapraszamy na forum Księgowość

Od 15 sierpnia 2013 r. wejdą także w życie zmiany ustawy o transporcie drogowym, polegające np. na określeniu dokumentów wymaganych do uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz do uzyskania licencji wspólnotowej na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego.

Uchwalono też ułatwienia związane z udokumentowaniem sytuacji finansowej przewoźnika, kompetencji zawodowej oraz wymagań związanych z posiadaniem pojazdów, a także przewidziano rozwiązania poprawiające sytuację prawną przedsiębiorcy w przypadku zaistnienia przesłanek utraty dobrej reputacji.

Wprowadzono też czasowe ograniczenia (2 lata) w zakresie możliwości wszczęcia postępowania administracyjnego przez organy kontroli w sprawach o nałożenie kary pieniężnej na przedsiębiorców.

Zmiany zawarte są w ustawie z 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2013 r. poz. 567).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK