| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowelizacja ustawy o podatku rolnym

Nowelizacja ustawy o podatku rolnym

W dniu 1 października 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku rolnym. W 2014 r. zmienią się zasady obliczania podatku rolnego. Przy obliczaniu podatku rolnego będzie brana pod uwagę średnia ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Nowelizacja ustawy o podatku rolnym zmienia metodę obliczania tego podatku. Dzięki temu wysokość podatku rolnego ma być mniej zależna od wahań rynkowych i bardziej przewidywalna dla rolników. Na zmianach mają też skorzystać gminy, którym łatwiej będzie planować przychody z tytułu tego podatku.

Zmiany wprowadza ustawa z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 660), która wchodzi w życie 1 października 2013 r.

Darowizna gospodarstwa rolnego - skutki w VAT

Dotychczas podstawą obliczania wysokości podatku rolnego była średnia cena skupu żyta i wielkość gruntów objętych podatkiem. W przypadku gruntów, na których są gospodarstwa rolne, podatek wynosił równowartość ceny 2,5 kwintala żyta od 1 hektara przeliczeniowego. W przypadku innych gruntów - równowartość ceny 5 kwintali żyta. Dotychczas średnią cenę skupu żyta obliczało się na podstawie danych z pierwszych 3 kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy.

Nowelizacja przewiduje wydłużenie tego okresu do 11 kwartałów, na które będą się składać 3 pierwsze kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy oraz 8 kwartałów bezpośrednio poprzedzających rok poprzedzający rok podatkowy. Podatek za rok 2013 będzie obliczany na dotychczasowych-starych zasadach.

Podatek dochodowy dla rolników w 2014 r.

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2013 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Zofia Gan

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »