| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Akcyza na gaz ziemny do celów opałowych od 1 listopada 2013 r.

Akcyza na gaz ziemny do celów opałowych od 1 listopada 2013 r.

1 listopada 2013 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o podatku akcyzowym w zakresie opodatkowania akcyzą gazu ziemnego wykorzytywanego do celów opałowych. Nowe regulacje definiują pojęcie finalnego nabywcy gazowego oraz pośredniczącego podmiotu gazowego.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Ma ona na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej w związku z upływem w dniu 31 października 2013 r. okresu przejściowego na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych, który określony został w przepisach Dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. U. L 283 z 31.10.2003, s. 51-70).


Definicja finalnego nabywcy gazowego


Rozwiązania przyjęte w ustawie są analogiczne do tych, jakie zostały wprowadzone w zakresie opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych. Zdefiniowano pojęcia finalnego nabywcy gazowego oraz pośredniczącego podmiotu gazowego.

Uproszczenia w opodatkowaniu akcyzą wyrobów węglowych

Wskazano, że w przypadku wyrobów gazowych opodatkowaniu akcyzą podlega:

- nabycie wewnątrzwspólnotowe oraz import wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego,

- sprzedaż wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu, a także

- użycie wyrobów gazowych przez pośredniczący podmiot gazowy.

Akcyza na wyroby tytoniowe w 2014 r.

Wyższa akcyza na wyroby alkoholowe w 2014 r.

Użycie wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego będzie stanowić przedmiot opodatkowania jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Jednocześnie ustawa wyraża zasadę jednokrotnego opodatkowania wyrobów gazowych.


Powstanie obowiązku podatkowego


Kolejne zmiany wiążą się z koniecznością określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz znowelizowania przepisów normujących podmiotowy zakres podatku akcyzowego. W związku z powyższym do ustawy dodano przepis stanowiący, iż podatnikiem akcyzy jest m. in. pośredniczący podmiot gazowy używający wyrobów gazowych oraz finalny nabywca gazowy jeżeli używa wyrobów gazowych w sposób, z którym ustawa wiąże powstanie obowiązku podatkowego.

Przewidziano także obowiązek wyznaczania podmiotu reprezentującego. Ponadto ustawa całościowo reguluje zwolnienia od akcyzy z tytułu obrotu wyrobami gazowymi oraz warunki, od spełnienia których uzależnione są wskazane preferencje.

Akcyza od samochodu poleasingowego z zagranicy

Polecamy artykuły

Źródło:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK