zamknij okno Następny artykuł

Zwrot opłaty za egzekucję świadczeń pieniężnych

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Zmiany prawa » Zmiany prawa

W 2014 r. wyższa akcyza na papierosy i alkohol

Zobacz artykuły na temat: akcyza akcyza 2014
Ostatnia aktualizacja: 2013-11-14
Źródło: IAR
Na ostatnim posiedzeniu Sejm głosami koalicji rządzącej przegłosował zmiany w kilku ustawach, związanych z realizacją budżetu na 2014 r. W przyszłym roku wzrośnie akcyza na tytoń, papierosy i wyroby spirytusowe. W 2014 r. akcyza na alkohol wzrośnie o 15 procent, natomiast akcyza na tytoń i papierosy będzie zwiększona o 5 procent.

Zdecydowaną większością głosów odrzucono poprawkę Polskiego Stronnictwa Ludowego, które chciało podwyżki akcyzy na piwo. Odrzucono też wszystkie poprawki opozycji zmierzające do wykreślenia zapisu o zamrożeniu funduszu świadczeń socjalnych oraz utrzymania dotychczasowej wysokości dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych.


Akcyza
na gaz ziemny do celów opałowych od 1 listopada 2013 r.


Sejm przyjął natomiast poprawki PO i PSL zwiększające - w stosunku do propozycji rządowej - kwotę dofinansowania do wynagrodzeń osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z 960 zł do 1125 zł.

Ustawa przewiduje zamrożenie płac w sferze budżetowej oraz utrzymanie na poziomie 2013 roku wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w tym parlamentarzystów. Zwiększeniu nie ulegnie fundusz świadczeń socjalnych.

Uniezależnia wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od kwoty minimalnego wynagrodzenia i zakłada, że wyniesie ono: 480 zł, 1125 zł i 1.920 zł w zależności od stopnia jego niepełnosprawności. O 640 złotych zwiększona będzie kwota dofinansowania dla niepełnosprawnych z orzeczoną chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami rozwojowymi oraz dla niewidomych.


Produkcja rolna - zwrot akcyzy od paliwa w 2014 r.


Akcyza na alkohol wzrośnie o 15 procent. Oznacza to, że butelka wódki zdrożeje o 1 zł 80 gr. Akcyza na tytoń i papierosy będzie zwiększona o 5 procent. Paczka papierosów zdrożeje mniej więcej o złotówkę.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

  • avatar enkidu

    enkidu 2013-12-11 13:03

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    raczej trudno poprzeć podwyższenie akcyzy, zwiększy to szarą strefę, a Polacy będą kupowali tańszy alkohol lu z niesprawdzonych źródeł, wpływy ministerstwa finansów nie zwiększą się.

Sklep INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?