| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Opodatkowanie kartą podatkową 2014 - nowy wzór wniosku PIT-16

Opodatkowanie kartą podatkową 2014 - nowy wzór wniosku PIT-16

Ministerstwo Finansów określiło nowy wzór wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16). Nowy wzór będzie obowiązywał począwszy od 1 stycznia 2014 r.

 


Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej w 2014 r.


Nowy wzór wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej - PIT-16 został opublikowany w rozporządzeniu ministra finansów z 27 listopada 2013 r. (Dz. U. poz. 1501).

W nowym wzorze ograniczono zakres podawanych danych identyfikacyjnych, co ma związek z uruchomieniem Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników.

Dodatkowo zrezygnowano z podawania wysokości deklarowanej miesięcznej kwoty podatku, gdyż wysokość podatku w formie karty podatkowej ustalana jest decyzją konstytutywną, a informacja ta nie jest wykorzystywana przez organy podatkowe na potrzeby wymiaru podatku.

Wykreślona została równiż treść oświadczenia podatnika lub pełnomocnika o znajomości przepisów kodeksu karnego skarbowego.

Nowy wzór wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16) będzie obowiązywał od 1 stycznia 2014 r.

Limity podatkowe w 2014 roku

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.


Wysokość stawek karty podatkowej na 2014 r. została określona w obwieszczeniu Ministra Finansów z 14 listopada 2013 r. (M.P., poz. 956).

Stawki te zmieniają się co roku i wzrastają w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa GUS.

Warunkiem rozliczania się w formie karty podatkowej jest złożenie do 20 stycznia wniosku do właściwego urzędu skarbowego na druku PIT-16. Osoby, które dopiero planują założenie firmy, muszą złożyć wniosek przed rozpoczęciem działalności.

Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.

Zobacz także: Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2014 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK