| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Odliczanie podatku VAT od aut z kratką

Odliczanie podatku VAT od aut z kratką

Od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów z tzw. kratką. Podatek VAT będzie można odliczyć w pełni tylko wtedy, gdy samochód będzie używany wyłącznie do celów służbowych.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów


Odliczenie VAT od samochodów z kratką


Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ustawa kompleksowo reguluje zasady odliczania i rozliczania podatku VAT od nabycia tzw. aut z kratką i innych kosztów związanych z ich eksploatacją. Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2014 r.

Nowe regulacje odnoszą się do samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Zmiany dotyczą zarówno pojazdów wykorzystywanych równocześnie w działalności gospodarczej i w celach prywatnych, jak i aut wyłącznie firmowych. Zgodnie z nowelizacją, w przypadku pojazdów wykorzystywanych do celów mieszanych, zasadą będzie możliwość odliczenia, bez ograniczenia kwotowego, 50 proc. podatku naliczonego od wszystkich wydatków - zarówno z tytułu zakupu pojazdu, jak i paliwa oraz innych kosztów eksploatacyjnych. Pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej.

INFORFK: Zmiany w VAT 2014

Sprzedaży samochodów używanych w 2014 r. - odliczenie VAT

W przypadku tych pojazdów ustawa przewiduje obowiązek złożenia stosownej informacji oraz prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Dane te będą weryfikowane przez organy skarbowe.


Wyjaśnienia MF dotyczące zmian


Wiceminister finansów Janusz Cichoń podkreślił w Sejmie, że nowe rozwiązania pomogą w prowadzeniu firm. Jak poinformował przedstawiciel MF w porównaniu do ubiegłego roku wejście w życie nowych rozwiązań przyniesie straty dla budżetu. W tym roku będzie to 939 milionów złotych, w roku 2015 straty wyniosą 1 miliard 376 milionów złotych, a w roku 2016 - 2 miliardy 601 milionów złotych. Janusz Cichoń podkreślił, że te pieniądze pozostaną w kieszeniach przedsiębiorców.

Zdaniem resortu finansów, w innych krajach wspólnoty obowiązują jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od służbowych samochodów. Całkowity zakaz odliczania takiego podatku obowiązuje w 13 krajach UE, częściowy zakaz obowiązuje w 6 krajach wspólnoty, w tym w Polsce.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »