| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 - nowelizacja

Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 - nowelizacja

Ministerstwo Finansów poinformowało o przyjęciu nowelizacji Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe".

 


Dostosowanie do zmian w MSR nr 19


Komitet Standardów Rachunkowości na posiedzeniu 4 marca 2014 r. podjął uchwałę w sprawie przyjęcia nowelizacji Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe".

Nowelizacja ma za zadanie dostosowanie standardu do zmienionych zapisów Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 19 „Świadczenia pracownicze".

Znowelizowany KSR nr 6 stosuje się po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy kończący się po dniu ogłoszenia nowelizacji, z możliwością wcześniejszego zastosowania.

Nowe zasady sporządzania sprawozdań finansowych

Obecna wersja Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 19 „Świadczenia pracownicze” różni się od poprzedniej m.in. zapisami dotyczącymi zasad rozliczania świadczeń po okresie zatrudnienia. Nowymi kategoriami zmian zobowiązań z tytułu zdefiniowanych świadczeń są:

- koszty zatrudnienia;

- wartość netto odsetek niedoborów z tytułu zdefiniowanych świadczeń;

- przeszacowanie zawierające zmiany wartości godziwej aktywów programu (wynikające z innych czynników niż wartość pieniądza w czasie) i zyski lub straty aktuarialne na zobowiązania.

W przypadku MSR 19 podstawową zasadą jest to, że koszty świadczeń pracowniczych ujmować powinno się w okresie, w którym pracownik pracuje na rzecz jednostki, a nie gdy świadczenie zostaje wypłacone lub jest należne.

Skrócone sprawozdania finansowe w jednostkach mikro


Zmiany w KSR nr 9


Ponadto Komitet Standardów Rachunkowości podjął uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9 „Sprawozdanie z działalności". Zgodnie z wewnętrznym regulaminem działania Komitetu podjęcie ww. uchwały kończy prace nad projektem standardu, który otrzymuje tym samym status wersji ostatecznej.

Na kolejnym, ostatnim posiedzeniu Komitetu VI kadencji (15 kwietnia 2014 r.), jego członkowie po przeprowadzeniu dyskusji będą głosować w sprawie przyjęcia albo odrzucenia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9.

Sprawozdania finansowe - wycena wartości firmy

Zapraszamy do dyskusji na forum

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK