| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Resort finansów zamierza wprowadzić mechanizm zapobiegający zjawisku uchylania się od opodatkowania w przypadku nieujawnionych źródeł przychodów. Taką propozycję zawiera zaprezentowany niedawno Pakiet Działań Podatkowych Ministerstwa Finansów. Nowe regulacje mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2015 roku.

Polecamy Multipakiet "Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r."


Do niedawna organy skarbowe korzystały z silnie uprzywilejowanej pozycji w stosunku do podatników, których deklaracje podatkowe zahaczały o rozbieżność bilansową wywołaną niemożliwością wykazania zgodności pomiędzy uzyskanymi w danym roku dochodami, zwolnieniami i dochodami opodatkowanymi w latach poprzednich z przychodami ujawnionymi w zeznaniu PIT.

Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 roku o sygnaturze SK 13/09 podatnicy uzyskali silne wsparcie w walce z fiskusem, które dodatkowo umocnił Naczelny Sąd Administracyjny uchylając wyrok Sądu Wojewódzkiego w Lublinie nakładający drakoński ryczałt na podatników w okresie między orzeczeniem sentencji wyroku TK, a jej uzasadnieniem.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty


Nie ryczał, a oszacowanie- niezgodne z prawem


Orzeczenie TK dotyczyło decyzji ostatecznych wydanych w latach 1998-2006. Zakwestionowano nie tyle fakt istnienia 75% ryczałtu, co sposób jego oszacowania, burzący zaufanie obywateli do organów podatkowych. Art. 20 par. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został zatem de iure wykluczony z obiegu prawnego, gdyż nie znajduje merytorycznych przesłanek do istnienia w stanie prawnym po zakwestionowaniu wyroku.

W związku z tym organy podatkowe wykorzystują wszelkie możliwe chwyty w celu neutralizacji żądań podatników, bowiem wznawianie przez nich postępowań może przecież doprowadzić do silnego nadwyrężenia budżetu. W oparciu o jednostkowe orzeczenia sądów administracyjnych, w których- odosobnione wśród judykatury- składy sędziowskie odmówiły prawa do wznowienia postępowania, fiskus stara się unikać zwrotu nienależnego podatku.

Zmiany w ordynacji podatkowej - rekomendacje Ministerstwa Gospodarki


Propozycje bez konkretów


Nie ulega wątpliwości, iż w systemie powszechnego opodatkowania przychodów, uznawanie za dopuszczalną sytuację, w której część społeczeństwa unika rozliczania się z urzędami skarbowymi rodzi sprzeczność z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Właśnie takie motywy sanacji zastałego stanu faktycznego płyną z Pakietu Działań Podatkowych.

Ministerstwo dostrzega niefortunność obecnych przepisów, tłumacząc się koniecznością ważenia interesów uczciwych podatników kosztem dbałości o stan finansów państwa, których chwiejność wynika ze skutecznego omijania podatków przez część nieucziciwych obywateli.

Nowelizacja ma być gotowa już w styczniu 2015 roku, jednak z przedstawionych planów nie można wyłuskać jakiejkolwiek propozycji rozwiązania problemu. Nie można przecież zapominać, iż Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie orzekał o niekonstytucyjności regulacji. Należy mieć zatem nadzieję, że mechanizm karzący podatników nieujawniających dochodów nie dotknie tych, którzy uczciwie płacą podatki.

Szkolenia z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej bez PIT

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »