| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Resort finansów zamierza wprowadzić mechanizm zapobiegający zjawisku uchylania się od opodatkowania w przypadku nieujawnionych źródeł przychodów. Taką propozycję zawiera zaprezentowany niedawno Pakiet Działań Podatkowych Ministerstwa Finansów. Nowe regulacje mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2015 roku.

Polecamy Multipakiet "Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r."


Do niedawna organy skarbowe korzystały z silnie uprzywilejowanej pozycji w stosunku do podatników, których deklaracje podatkowe zahaczały o rozbieżność bilansową wywołaną niemożliwością wykazania zgodności pomiędzy uzyskanymi w danym roku dochodami, zwolnieniami i dochodami opodatkowanymi w latach poprzednich z przychodami ujawnionymi w zeznaniu PIT.

Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 roku o sygnaturze SK 13/09 podatnicy uzyskali silne wsparcie w walce z fiskusem, które dodatkowo umocnił Naczelny Sąd Administracyjny uchylając wyrok Sądu Wojewódzkiego w Lublinie nakładający drakoński ryczałt na podatników w okresie między orzeczeniem sentencji wyroku TK, a jej uzasadnieniem.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty


Nie ryczał, a oszacowanie- niezgodne z prawem


Orzeczenie TK dotyczyło decyzji ostatecznych wydanych w latach 1998-2006. Zakwestionowano nie tyle fakt istnienia 75% ryczałtu, co sposób jego oszacowania, burzący zaufanie obywateli do organów podatkowych. Art. 20 par. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został zatem de iure wykluczony z obiegu prawnego, gdyż nie znajduje merytorycznych przesłanek do istnienia w stanie prawnym po zakwestionowaniu wyroku.

W związku z tym organy podatkowe wykorzystują wszelkie możliwe chwyty w celu neutralizacji żądań podatników, bowiem wznawianie przez nich postępowań może przecież doprowadzić do silnego nadwyrężenia budżetu. W oparciu o jednostkowe orzeczenia sądów administracyjnych, w których- odosobnione wśród judykatury- składy sędziowskie odmówiły prawa do wznowienia postępowania, fiskus stara się unikać zwrotu nienależnego podatku.

Zmiany w ordynacji podatkowej - rekomendacje Ministerstwa Gospodarki


Propozycje bez konkretów


Nie ulega wątpliwości, iż w systemie powszechnego opodatkowania przychodów, uznawanie za dopuszczalną sytuację, w której część społeczeństwa unika rozliczania się z urzędami skarbowymi rodzi sprzeczność z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Właśnie takie motywy sanacji zastałego stanu faktycznego płyną z Pakietu Działań Podatkowych.

Ministerstwo dostrzega niefortunność obecnych przepisów, tłumacząc się koniecznością ważenia interesów uczciwych podatników kosztem dbałości o stan finansów państwa, których chwiejność wynika ze skutecznego omijania podatków przez część nieucziciwych obywateli.

Nowelizacja ma być gotowa już w styczniu 2015 roku, jednak z przedstawionych planów nie można wyłuskać jakiejkolwiek propozycji rozwiązania problemu. Nie można przecież zapominać, iż Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie orzekał o niekonstytucyjności regulacji. Należy mieć zatem nadzieję, że mechanizm karzący podatników nieujawniających dochodów nie dotknie tych, którzy uczciwie płacą podatki.

Szkolenia z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej bez PIT

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK