| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Działalność gospodarcza na próbę

Działalność gospodarcza na próbę

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której celem jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji umożliwiającej próbne podjęcie działalności gospodarczej.

Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów


Chodzi o to, by każdy, kto ma jakiś pomysł na uruchomienie własnego biznesu, mógł go przetestować w praktyce i w ten sposób przekonać się, czy opłacalne jest dalsze w niego inwestowanie.


Zakładanie działalności na próbę - minimum formalności


Założeniem projektu jest, by skorzystanie z tej formy działalności gospodarczej było maksymalnie proste i wymagało od początkującego przedsiębiorcy minimum formalności, a więc by każdy mógł taką działalność uruchomić „od ręki“. Co więcej, nowelizacja niniejsza ma też za zadanie uchronić obywateli przed negatywnymi, finansowymi konsekwencjami decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Dlatego projektodawcy postawili sobie za cel zwolnienie przedsiębiorcy w okresie próby od obowiązku odprowadzania podatku dochodowego (do kwoty 10 000 zł) oraz od opłacania z własnej kieszeni składek na ubezpieczenia społeczne.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.


Zakończenie działalności na próbę


Zakończenie działalności gospodarczej prowadzonej w okresie próbnym, niezależnie od powodzenia tego przedsięwzięcia, a więc czy owo zakończenie będzie wynikiem decyzji o całkowitym zaprzestaniu działalności, czy też skutkiem prowadzenia jej w dalszym ciągu na zasadach ogólnych, nie będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia zaległych podatków czy składek. Samo „przejście“ na ten ostatni typ działalności będzie również niezwykle proste i wymagało będzie jedynie stosownego oświadczenia od przedsiębiorcy.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK