| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Działalność gospodarcza na próbę

Działalność gospodarcza na próbę

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której celem jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji umożliwiającej próbne podjęcie działalności gospodarczej.

Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów


Chodzi o to, by każdy, kto ma jakiś pomysł na uruchomienie własnego biznesu, mógł go przetestować w praktyce i w ten sposób przekonać się, czy opłacalne jest dalsze w niego inwestowanie.


Zakładanie działalności na próbę - minimum formalności


Założeniem projektu jest, by skorzystanie z tej formy działalności gospodarczej było maksymalnie proste i wymagało od początkującego przedsiębiorcy minimum formalności, a więc by każdy mógł taką działalność uruchomić „od ręki“. Co więcej, nowelizacja niniejsza ma też za zadanie uchronić obywateli przed negatywnymi, finansowymi konsekwencjami decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Dlatego projektodawcy postawili sobie za cel zwolnienie przedsiębiorcy w okresie próby od obowiązku odprowadzania podatku dochodowego (do kwoty 10 000 zł) oraz od opłacania z własnej kieszeni składek na ubezpieczenia społeczne.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.


Zakończenie działalności na próbę


Zakończenie działalności gospodarczej prowadzonej w okresie próbnym, niezależnie od powodzenia tego przedsięwzięcia, a więc czy owo zakończenie będzie wynikiem decyzji o całkowitym zaprzestaniu działalności, czy też skutkiem prowadzenia jej w dalszym ciągu na zasadach ogólnych, nie będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia zaległych podatków czy składek. Samo „przejście“ na ten ostatni typ działalności będzie również niezwykle proste i wymagało będzie jedynie stosownego oświadczenia od przedsiębiorcy.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK