| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Polisolokaty opodatkowane PIT od 2015 roku

Polisolokaty opodatkowane PIT od 2015 roku

Polisolokaty, czyli lokaty będące formalnie ubezpieczeniami, od 1 stycznia 2015 roku będą podlegały opodatkowaniu tzw. podatkiem Belki. Zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustaw podatkowych CIT i PIT, który trafił do Sejmu 15 kwietnia 2014 r.

Multipakiet: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - aktualny stan prawny

W myśl aktualnego brzmienia przepisu art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT kwoty uzyskane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych zwolnione są od podatku dochodowego. Wyjątek stanowią m.in. dochody z tytułu zainwestowania składki ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach na życie związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

W projektowanych propozycjach zmian ustawy o PIT resort finansów zakłada wprowadzenie zapisów, według których opodatkowane zostaną również świadczenia z ubezpieczeń na dożycie (tzw. polisolokaty).

E-deklaracje podatkowe PIT i CIT w 2015 r.

Zapisz się na nasz newsletter

 


Zakres opodatkowania polisolokat


Ministerstwo Finansów wyjaśnia w uzasadnieniu projektu, iż zapowiedziane zmiany mają dotyczyć przypadków, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń ustalane jest w zależności od określonego w umowie ubezpieczenia wskaźnika powiększającego składkę ubezpieczeniową albo od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego.

Odroczenie opodatkowania z tytułu wniesienia własności intelektualnej - zmiany w PIT i CIT w 2015 r.


Zwolnienie od podatku tylko do 31 grudnia 2014 roku


W nowych regulacjach przewidziane jest jednak zachowanie całkowitego zwolnienia z opodatkowania dla dochodów wynikających z umów zawartych w okresie poprzedzającym termin rozpoczęcia obowiązywania projektowanych zmian. Natomiast opodatkowanie dochodów uzyskanych w przypadku polis zawartych, odnowionych lub zmienionych po dniu  31 grudnia 2014 roku będzie podlegało zwolnieniu jedynie za okres liczony do dnia wejścia w życie nowelizacji.

Propozycja wprowadzenia powyższych zmian zawarta jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt trafił do Sejmu 15 kwietnia 2014 roku.

W 2015 r. wynagrodzenie za służebność przesyłu będzie zwolnione z PIT

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK