| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową przed i po 1 stycznia 2015 r. – skutki po stronie wspólnika

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową przed i po 1 stycznia 2015 r. – skutki po stronie wspólnika

Opodatkowanie wspólnika spółki zmieniającej formę prawną ze spółki kapitałowej na spółkę osobową (niebędącą SKA) to zagadnienie rodzące wątpliwości podatników. Co do zasady, ustawa o CIT (a także ustawa o PIT) dopuszcza opodatkowanie takiego wspólnika z tytułu uzyskania dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, dodając jednak, że ma być to dochód „faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji)”. Jako podstawę opodatkowania, ustawa wskazuje „wartość niepodzielonych zysków w spółce” – przy czym przychód określa się na dzień przekształcenia.

Zapisz się na nasz newsletter

Takie sformułowanie obecnie obowiązujących przepisów rodzi liczne pytania. Przede wszystkim, praktyka organów podatkowych pokazuje, że „faktycznego uzyskania” dochodu nie należy utożsamiać z jego wypłatą. Jak wskazują organy, celem regulacji jest opodatkowanie zysków, które w okresach rozliczeniowych poprzedzających przekształcenie nie zostały wypłacone wspólnikom. Po przekształceniu w spółkę osobową, niebędącą podatnikiem CIT, zyski takie mogłyby nie zostać nigdy opodatkowane (jako, że dochód z takiej spółki osobowej będzie rozliczany bezpośrednio przez wspólników na bieżąco, w miarę uzyskiwania przez nich za pośrednictwem spółki przychodów i kosztów).

Wątpliwości dotyczą również pojęcia „niepodzielonych zysków”. W jakich sytuacjach można mówić o ich wygenerowaniu?

Na gruncie obecnego stanu prawnego, podatnicy (i część sądów administracyjnych) stoją na stanowisku, że pojęcie to nie obejmuje zysków spółki, które nie zostały podzielone pomiędzy jej wspólników, lecz zasiliły kapitały lub fundusze spółki (przede wszystkim kapitał zapasowy i kapitały rezerwowe). Zyski przekazane na omawiane kapitały lub fundusze zostały bowiem zadysponowane, a więc „podzielone”.

Z kolei w ocenie organów podatkowych, „zyski niepodzielone” obejmują również kwoty przekazane na istniejące w spółce kapitały lub fundusze – przeciwne stanowisko, w ocenie organów, prowadziłoby bowiem do całkowitego uniknięcia opodatkowania części zysków.

Rewolucyjne zmiany w zakresie niedostatecznej kapitalizacji - nowy zakres, metody obliczania i skutki dla przedsiębiorców

W projekcie zmian ustaw o CIT i o PIT, będącym obecnie przedmiotem prac legislacyjnych w Sejmie, Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie zapisu, zgodnie z którym opodatkowaniu podlegać będzie „wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej”. W ocenie projektodawcy, taka zmiana powinna wyeliminować wątpliwości związane z traktowaniem rozdysponowania zysku przed przekształceniem. Projekt nie wskazuje, jak (po nowelizacji) będzie trzeba postąpić w sytuacji, gdy spółka nie wygenerowała dochodu podatkowego przed dokonaniem omawianej operacji.

Planowane zmiany ustaw o podatkach dochodowych ograniczą możliwości dokonywania korzystnych podatkowo przekształceń. Przedsiębiorcy rozważający takie operacje powinni zastanowić się nad dokonaniem ich jeszcze przed końcem 2014 r. oraz wystąpieniem o interpretację zabezpieczającą skutki podatkowe omawianej restrukturyzacji.

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Monika Ławnicka, doradca podatkowy, menedżer w Accreo

Czytaj także

Aktualizacja: 29.09.2014

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Autorzy:

Źródło:

Accreo

Zdjęcia

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową przed i po 1 stycznia 2015 r. – skutki po stronie wspólnika
Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową przed i po 1 stycznia 2015 r. – skutki po stronie wspólnika

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK