| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Ministerstwo Sprawiedliwości przeciwstawia się szantażowi konsumenckiemu

Ministerstwo Sprawiedliwości przeciwstawia się szantażowi konsumenckiemu

Gruntowna reforma rejestru niedozwolonych klauzul umownych a także eliminacja patologii polegającej na wyszukiwaniu niedozwolonych klauzul umownych, a następnie masowym składaniu pozwów do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez organizacje quasi konsumenckie oraz prawników – taki cel stanowi fundament zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian. Projektowana nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma ostatecznie zakończyć proceder „szantażowania” przedsiębiorców złożeniem pozwów z tytułu klauzul niedozwolonych, z którego to procederu powyższe podmioty uczyniły sobie źródło zarobkowania.

 Po wtóre, rejestr niedozwolonych klauzul umownych zostanie podzielony na poszczególne branże, każdej klauzuli zostanie przypisane stosowne uzasadnienie, zaś nieaktualne postanowienia podlegać będą wykreśleniu.

Swoiste novum stanowi proponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości regulacja dotycząca mocy wiążącej orzeczenia stwierdzającego niedozwolony charakter postanowienia umownego. Zgodnie z projektem, takie orzeczenie odnosić będzie skutek res iudicatae wobec osób trzecich, co oznacza, że z tym samym żądaniem przeciwko temu samemu przedsiębiorcy o zbadanie tego samego postanowienia wzorca nie będą mogły wystąpić inne podmioty. Orzeczenie będzie odnosić skutek wobec osób trzecich, czyli potencjalnych wnioskodawców, jak i wobec przedsiębiorcy. Dodatkową, korzystną modyfikacją dla przedsiębiorców ma być wprowadzenie ustawowego zwolnienia od kosztów sądowych, jak również rezygnacja z publikowania orzeczeń SOKiK w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zmiany zaproponowane przez resort sprawiedliwości w postaci formalnego ograniczenia dostępu do SOKiK oraz zwiększenia poziomu transparentności rejestru niedozwolonych klauzul umownych dają szansę na eliminację wadliwego procederu.


Małgorzata Świeca

Dyrektor Generalny

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy" Sp. k.

Zapraszamy do dyskusji na forum

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 12.08.2014

Ekspert:

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zdjęcia

Ministerstwo Sprawiedliwości przeciwstawia się szantażowi konsumenckiemu
Ministerstwo Sprawiedliwości przeciwstawia się szantażowi konsumenckiemu

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK