REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsumenci będą mieli więcej praw – nowelizacja ustawy o prawach konsumenta

Konsumenci będą mieli więcej praw – nowelizacja ustawy o prawach konsumenta / Fot. Fotolia
Konsumenci będą mieli więcej praw – nowelizacja ustawy o prawach konsumenta / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 25 grudnia 2014 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o prawach konsumenta, które implikują wymogi dyrektywy Parlamentu Europejskiej i Rady Nr 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów. Ustawa została opublikowana 24 czerwca 2014 r., jednak ustawodawca słusznie przewidział aż sześciomiesięczne vacatio legis, aby przedsiębiorcy mieli wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się oraz dostosowanie się do nowych przepisów.

Ustawa o prawach konsumenta wprowadza sporo istotnych zmian. Do pierwszej z nich należy zaliczyć fakt, iż wydłuża się okres na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy lub na odległość - z 10 dni na 14 dni. Dzięki temu popularne zakupy przez internet będą bezpieczniejsze. Dodatkowo w ustawie wskazany jest wymóg wyraźnej zgody konsumenta na wszelkie dodatkowe płatności. Ponadto konsument kupujący produkt w momencie wykrycia jego wady i złożenia reklamacji będzie mógł wybrać formę jego naprawienia pomiędzy naprawą, wymianą, obniżeniem ceny oraz odstąpieniem od umowy. Co więcej – jeżeli konsument nie zostanie poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy w odpowiednim ustawowym terminie, wspomniany termin 14-dniowy wydłuży się do okresu rocznego (aktualnie są to 3 miesiące, więc zmiana jest zasadnicza).  Oprócz tego, w sytuacji odstąpienia od umowy jest jednoznacznie wskazane, iż to klient ponosi koszty odesłania towaru, lecz jedynie w sytuacji, gdy został o tych kosztach wcześniej poinformowany. Jeśli nie – koszty pokrywa sprzedający. To zmiana o tyle istotna, że aktualnie nie jest to wyraźnie uregulowane i pojawiały się liczne kontrowersje, kto wtedy płaci za odesłanie towaru.

Autopromocja

Nowa ustawa o prawach konsumenta okiem konsumenta

Dodatkowo zmienia się czas, w którym przyjmuje się, że wada istniała już w momencie sprzedaży – z 6 miesięcy do roku. Zmiana ta jest ważna ze względu na fakt, iż obecnie wiele reklamacji złożonych po upływie półrocznego terminu od zakupu jest automatycznie odrzucanych. Nie zmieni się jednak czas na złożenie reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową i ten termin wciąż będzie wynosił dwa lata od daty zakupu.

Z punktu widzenia konsumentów istotną zmianą jest również rozszerzenie obowiązku informacyjnego przedsiębiorców i to nie tylko w przypadku zakupów w sieci. Przy okazji każdej transakcji będą oni musieli być wyraźnie poinformowani o danych przedsiębiorcy czy wszelakich kosztach, które będą musieli ponieść. W sytuacji zakupów internetowych sprzedawca będzie miał obowiązek zadbania o to, aby klient już w chwili zamawiania odpłatnego towaru lub usługi potwierdził, iż zdaje sobie sprawę, jakie poniesie koszty z tytułu transakcji oraz że musi niezwłocznie zapłacić za zakup. W razie braku takiej zgody umowa nie będzie zawarta. Wymagane jest również udzielenie wspomnianych informacji oraz późniejszej umowy na papierze lub na innym trwałym nośniku, ale tylko za zgodą konsumenta.

Zmiany w prawie konsumenckim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konkludując, pozytywne aspekty tej ustawy dla klienta są łatwo zauważalne. Łatwiej będzie reklamować towary (np. zamiast ciągłego oddawania wadliwego sprzętu do naprawy, będzie mógł wymienić go na nowy),  domniemanie o ukrytej wadzie wydłuża się z 6 na 12 miesięcy, z góry wiadomo, kto będzie ponosił koszty za odesłanie towaru w razie odstąpienia od umowy, a konsumenci będą generalnie lepiej poinformowani o warunkach dokonywanych zakupów.


Autor: Piotr Dobrowolski


O zmianach w prawie konsumenckim piszemy w Monitorze Księgowego. Zachęcamy do bieżącej lektury czasopisma. Kup stałą prenumeratę Monitora Księgowego >>

Interesuje Cię tylko ten temat. Kup e-booka Obowiązki sprzedawcy po zmianach w prawie konsumenckim – wskazówki praktyczne >>


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA