| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiany w podatku akcyzowym od 30 czerwca 2015 r.

Zmiany w podatku akcyzowym od 30 czerwca 2015 r.

Ułatwienia dla podatników akcyzy, np. zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków dokumentacyjnych, czy zwolnienie z tego podatku niektórych zakładów energochłonnych - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowe regulacje mają wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Poza tym wydłużony ma być termin na zwrot niewykorzystanych, uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy na wyroby akcyzowe. W przypadku wprowadzenia nowego znaku akcyzy stare znaki mają być ważne nie 6 a 12 miesięcy.

Projekt przewiduje rozszerzenie przypadków, w których dopuszcza się przemieszczenie – w procedurze zawieszania poboru akcyzy – wyrobów oznaczonych znakami akcyzy między składami podatkowymi. W propozycjach MF znalazły się zapisy ograniczające konsekwencje prawne w przypadku uchybień w ewidencji wyrobów zwolnionych z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.

Ministerstwo zaplanowało uproszczenie przepisów dotyczących warunków magazynowania wyrobów akcyzowych - w jednym składzie podatkowym będzie można magazynować wyroby akcyzowe o różnym statusie podatkowym: objęte akcyzą i nieobjęte akcyzą. Prostsze mają też być przepisy dotyczące sposobu stosowania zabezpieczeń akcyzowych.

CIR podało, że projekt przewiduje też odstąpienie od wymogu obowiązkowej obecności funkcjonariusza celnego podczas niszczenia piwa i wyrobów winiarskich z zapłaconą akcyzą zwróconych w wyniku reklamacji.

W projekcie przewidziano także zmiany w przepisach dotyczących kontroli - możliwe będzie wniesienie zastrzeżeń do protokołu z kontroli obrachunkowej, nie potrzebna też będzie podwójna weryfikacja podmiotów przed wydaniem zezwolenia akcyzowego oraz podwójna dokumentacja dotycząca składu podatkowego.

Akcyza na papierosy w 2015 r.

Zobacz wskaźnik: Akcyza na papierosy

Służby prasowe rządu poinformowały, że w projekcie zaproponowano włączenie do ustawy regulacji, które przyczynią się do skutecznego zwalczania działalności przestępczej w obrocie suszem tytoniowym. Chodzi o wprowadzenie obowiązku rejestracji i składania zabezpieczenia akcyzowego przez tzw. pośredniczące podmioty tytoniowe.

Rząd planuje, że zmiany wejdą w życie 30 czerwca 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK