| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiany w podatku akcyzowym od 30 czerwca 2015 r.

Zmiany w podatku akcyzowym od 30 czerwca 2015 r.

Ułatwienia dla podatników akcyzy, np. zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków dokumentacyjnych, czy zwolnienie z tego podatku niektórych zakładów energochłonnych - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowe regulacje mają wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Poza tym wydłużony ma być termin na zwrot niewykorzystanych, uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy na wyroby akcyzowe. W przypadku wprowadzenia nowego znaku akcyzy stare znaki mają być ważne nie 6 a 12 miesięcy.

Projekt przewiduje rozszerzenie przypadków, w których dopuszcza się przemieszczenie – w procedurze zawieszania poboru akcyzy – wyrobów oznaczonych znakami akcyzy między składami podatkowymi. W propozycjach MF znalazły się zapisy ograniczające konsekwencje prawne w przypadku uchybień w ewidencji wyrobów zwolnionych z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.

Ministerstwo zaplanowało uproszczenie przepisów dotyczących warunków magazynowania wyrobów akcyzowych - w jednym składzie podatkowym będzie można magazynować wyroby akcyzowe o różnym statusie podatkowym: objęte akcyzą i nieobjęte akcyzą. Prostsze mają też być przepisy dotyczące sposobu stosowania zabezpieczeń akcyzowych.

CIR podało, że projekt przewiduje też odstąpienie od wymogu obowiązkowej obecności funkcjonariusza celnego podczas niszczenia piwa i wyrobów winiarskich z zapłaconą akcyzą zwróconych w wyniku reklamacji.

W projekcie przewidziano także zmiany w przepisach dotyczących kontroli - możliwe będzie wniesienie zastrzeżeń do protokołu z kontroli obrachunkowej, nie potrzebna też będzie podwójna weryfikacja podmiotów przed wydaniem zezwolenia akcyzowego oraz podwójna dokumentacja dotycząca składu podatkowego.

Akcyza na papierosy w 2015 r.

Zobacz wskaźnik: Akcyza na papierosy

Służby prasowe rządu poinformowały, że w projekcie zaproponowano włączenie do ustawy regulacji, które przyczynią się do skutecznego zwalczania działalności przestępczej w obrocie suszem tytoniowym. Chodzi o wprowadzenie obowiązku rejestracji i składania zabezpieczenia akcyzowego przez tzw. pośredniczące podmioty tytoniowe.

Rząd planuje, że zmiany wejdą w życie 30 czerwca 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »