| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowe zasady stosowania akcyzy od 1 stycznia 2015 r.

Nowe zasady stosowania akcyzy od 1 stycznia 2015 r.

W dniu 24 listopada 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa jest częścią pakietu deregulacyjnego. Jedną ze zmian, które wprowadza regulacja są nowe zasady stosowania akcyzy.

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza rewolucyjne zmiany w zakresie obrotu olejami opałowymi. Od przyszłego roku pojawi się opcja odstąpienia od możliwości nakładania sankcyjnej stawki podatku akcyzowego tylko z powodu braków formalnych. Od 1 stycznia 2015 r. to organy celne będą musiały udowodnić, że olej nie został zużyty na cele opałowe. Sankcja będzie możliwa również, gdy nie będzie można ustalić nabywcy towaru. „Dla tych podatników, którzy toczą obecnie spory z fiskusem bardzo istotne jest, że zmiany te będą miały również zastosowanie w sprawach wszczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2015 r.” – uzupełnia Łukasz Janiga. Ponadto będzie istniała możliwość złożenia oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego w umowie z kontrahentem. Do tej pory takie rozwiązanie było przywilejem dla nielicznych (np. przy gazie lub węglu), teraz będzie dostępne również dla sprzedawców oleju opałowego. „Umowę trzeba będzie przedstawić naczelnikowi organu celnego, a transakcje udokumentować fakturą. Ci, którzy nie skorzystają z tego uproszczenia, nadal będą musieli zbierać oświadczenia i składać zestawienie oświadczeń organom celnym, ale będzie ono zawierało mniej elementów” – wyjaśnia Łukasz Janiga.

Akcyza 2015 - faktury i fakturowanie

Obecnie przepisy akcyzowe wymagają powiadomienia naczelnika urzędu celnego czy ewidencje akcyzowe są prowadzone na papierze czy elektronicznie. Brak jest jednak trybu tego powiadomienia. W konsekwencji zdarzały są spory podatników z organami, które próbowały np. kwestionować prawo do zwolnienia z podatku akcyzowego z powodu braku osobnego pisma zawiadamiającego o tym, że ewidencja będzie prowadzona na papierze. Od przyszłego roku nie będzie już tego wymogu. „Podpisana przez Prezydenta ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej rzeczywiście znacznie uprości życie przedsiębiorcom. Jednak przepisy określające podatek akcyzowy wymagają dalszych zmian deregulacyjnych. Trwają już prace legislacyjne w tym zakresie i miejmy nadzieję, że jak najszybciej ujrzą światło dzienne” – podsumowuje Anna Wibig.

Akcyza na papierosy w 2015 r.


Źródło: Deloitte

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK