REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Buble i hity podatkowe 2014

BUBLE I HITY PODATKOWE 2014   wyniki XI rankingu   Stowarzyszenie Podatników w Polsce
BUBLE I HITY PODATKOWE 2014 wyniki XI rankingu Stowarzyszenie Podatników w Polsce
Stowarzyszenie Podatników w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Znane są już wyniki XI edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY PODATKOWE 2014” organizowanego przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce oraz redakcję miesięcznika „Doradca Podatkowy”.

Autopromocja

Ranking prowadzony jest  co roku nieprzerwanie od 2004 roku. Kryterium wyróżnienia dla HITU jest zazwyczaj korzyść dla podatnika lub przedsiębiorcy płynąca z zastosowania danego rozwiązania lub jego pozytywny wpływ na prowadzenie działalności i na życie podatnika, dla BUBLA zaś – perspektywa ich utrudnienia wskutek absurdalności lub niejasności wprowadzonego rozwiązania legislacyjnego.

BUBEL podatkowy

Wydłużenie okresu obowiązywania podwyższonych stawek podatku VAT do końca 2016 r. (powinny obowiązywać do końca 2013 r.)

Podwyżka stawek podatku VAT z 22% do 23% oraz z 7% do 8%, która nastąpiła z początkiem 2011 r., zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, miała obowiązywać tylko do 2013 r. Jednakże w 2013 r. przyjęto zmiany w ustawie o VAT, zgodnie z którymi podwyższone stawki będą obowiązywać przez kolejne 3 lata. Powrót do niższych stawek możliwy będzie zatem najwcześniej dopiero w roku 2017.

Podstawa prawna:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2013.1608)

Kolejne BUBLE to:

Opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych podatkiem CIT

Od stycznia 2014 r. weszły w życie zmiany likwidujące przywileje podatkowe dla spółek komandytowo-akcyjnych (SKA). Dotychczas firmy działające w tej formie prawnej nie musiały płacić podatku dochodowego (płacili go tylko wspólnicy spółki). Wskutek zmian podatek pobierany jest i od spółki, i od wspólników.

Podstawa prawna:

Ustawa z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz.U.2013.1387)

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Zmiany w zakresie zwrotu VAT związanych z budownictwem mieszkaniowym (VZM) – (dla większości podatników likwidacja możliwości uzyskania tych zwrotów)

Z początkiem 2014 r. przestały obowiązywać dotychczasowe zasady zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Na mocy przepisów przejściowych można jeszcze jedynie składać przez okres kolejnych 5 lat podatkowych wnioski dotyczące wydatków poniesionych do 31 grudnia 2013 r. Natomiast nowe zasady zwrotu bardzo znacząco ograniczają możliwość ubiegania się o zwrot zapłaconego podatku.

Podstawa prawna:

Ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U.2013.1304)


HIT podatkowy

Już od 2014 r. ulga prorodzinna w wyższym wymiarze – budżet dopłaci tym, którzy nie mogą jej zrealizować

Wprowadzone w 2014 roku zmiany w uldze prorodzinnej spowodowały nie tylko podwyższenie wartości ulgi podatkowej na trzecie, czwarte i każde kolejne dziecko. Od rozliczenia za 2014 r. możliwy jest także zwrot w gotówce lub na rachunek bankowy niewykorzystanej ulgi, której podatnik nie zdołał odliczyć ze względu na niskie wynagrodzenie (w takim przypadku musi wypełnić nowy druk PIT/UZ).

Podstawa prawna:

Ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.1644)

Wyższe ulgi na dzieci od 2015 r.

Kolejne HITY to:

Udział w spotkaniach integracyjnych nie stanowi przychodu dla pracownika

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że „inne nieodpłatne świadczenia” należy rozumieć wyłącznie jako otrzymane przez pracownika przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości. Dla opodatkowania istotne jest czy pracownik odniósł korzyść majątkową (otrzymał świadczenie/zaoszczędził wydatki), a w przypadku udziału, nawet dobrowolnego, w imprezie integracyjnej organizowanej przez pracodawcę nie można przyjąć, że pracownik poniósłby ten koszt, gdyby nie sfinansował go pracodawca.

Podstawa prawna:

wyrok Trybunału Konstytucyjnego nr K 7/13 z 8 lipca 2014 r. (Dz.U.2014.947)

Odliczenie podatku VAT w 100% dla samochodów osobowych używanych wyłącznie do działalności gospodarczej

Samochody firmowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, gdy podatnik określi (np. w tzw. zasadach używania) sposób wykorzystywania tych pojazdów, wykluczając ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, i będzie to potwierdzała prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, albo gdy konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do takich celów jest nieistotne.

Podstawa prawna:

Ustawa z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.312)


Źródło: Stowarzyszenie Podatników w Polsce i miesięcznik „Doradca Podatkowy”


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA