REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa

Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa
Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa
Media

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym wprowadziła na polski rynek finansowy zupełnie nową instytucję, jaką jest odwrócony kredyt hipoteczny. Celem nowych regulacji jest umożliwienie osobom fizycznym uzyskania dodatkowych środków pieniężnych w ramach specjalnego kredytu udzielanego przez bank za ustanowieniem określonego w przepisach zabezpieczenia.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. z 2014 r., poz. 1585) weszła w życie w dniu 15 grudnia 2014 r.

Autopromocja

W pierwszej kolejności wskazać należy, że instytucja odwróconego kredytu hipotecznego jest przeznaczona tylko dla osób fizycznych będących właścicielami nieruchomości lub posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo użytkowania wieczystego. W ustawie wskazano przy tym, że umowę odwróconego kredytu hipotecznego mogą zawrzeć także współwłaściciele nieruchomości oraz osoby posiadające udział w ww. prawie do lokalu lub prawie użytkowania wieczystego. To zaś oznacza, że z nowej instytucji mogą skorzystać nie tylko osoby samotne, ale również małżonkowie. Warto przy tym dodać, że ustawa nie wprowadza dolnej granicy wieku kredytobiorcy.

Przez umowę odwróconego kredytu hipotecznego bank zobowiązuje się wypłacić kredytobiorcy określoną sumę środków pieniężnych, której spłata nastąpi po śmierci kredytobiorcy. Podstawą do ustalenia ww. kwoty jest wartość rynkowa nieruchomości lub lokalu, do których kredytobiorcy przysługuje określone w ustawie prawo. Środki te wypłacane są jednorazowo albo w ratach, przez okres i w wysokości określonych w umowie, ale nie dłużej niż do dnia śmierci kredytobiorcy.

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów - zmiany od 18 stycznia 2015 r.

Jeśli chodzi o kredytobiorcę, jego podstawowe zobowiązanie z tytułu umowy odwróconego kredytu hipotecznego polega na ustanowieniu zabezpieczenia spłaty kredytu wraz z należnymi odsetkami oraz innymi kosztami. Zgodnie zaś z ustawą, ww. zabezpieczenie może nastąpić wyłącznie poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości będącej własnością kredytobiorcy lub przysługującym mu spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub prawie użytkowania wieczystego oraz ujawnienie w księdze wieczystej roszczenia banku o przeniesienie ww. własności nieruchomości lub prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co przy tym szczególnie istotne, jak już wspomniano, do obowiązków kredytobiorcy nie należy spłata odwróconego kredytu hipotecznego, gdyż następuje ona co do zasady dopiero po jego śmierci. Założenie nowej instytucji jest bowiem takie, że kredytobiorca może przy jej pomocy zapewnić sobie środki na utrzymanie, których nie musi spłacać, bo w zamian za nie po jego śmierci na bank przeniesione zostanie przysługujące mu prawo do nieruchomości, które stanowiło zabezpieczenie spłaty kredytu. Jest to zatem rozwiązanie stanowiące swego rodzaju alternatywę dla funkcjonującej już umowy dożywocia.

Jak jednak przewidziano w ustawie, aby uniknąć przeniesienia na bank ww. praw do nieruchomości, spadkobiercy mogą w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci kredytobiorcy (a w przypadku kilku kredytobiorców – od dnia śmierci ostatniego z nich) dokonać spłaty całkowitej kwoty należnej bankowi. W takim przypadku roszczenie banku o przeniesienie własności nieruchomości lub praw, stanowiących zabezpieczenie kredytu, wygasa.


Jeśli natomiast w ww. terminie zapłata nie nastąpi, kwota kredytu do zapłaty jak i roszczenia banku o przeniesienie określonych praw stają się wymagalne. Wtedy zaś spadkobiercy powinni albo spłacić kredyt albo przenieść na bank prawa, które stanowiły jego zabezpieczenie.

Co ważne, w przypadku przejścia na bank własności nieruchomości lub prawa, ma on obowiązek zlecić rzeczoznawcy majątkowemu oszacowanie wartości rynkowej nieruchomości, a następnie określić ewentualną różnicę pomiędzy wartością rynkową nieruchomości a całkowitą kwotą do zapłaty. Gdy wartość nieruchomości jest wyższa niż ww. kwota, bank wypłaca różnicę osobie, z którą zawarł umowę o przeniesienie własności lub prawa lub składa ją do depozytu sądowego. Rozwiązanie to ma zapobiegać przejmowaniu przez bank nieruchomości kredytobiorcy za ułamek ich wartości rynkowej.

Podkreślić należy, że zamierzeniem ustawodawcy było także jak najlepsze zabezpieczenie interesów kredytobiorców. Z tego względu odwrócony kredyt hipoteczny mogą oferować tylko banki (do których na gruncie ustawy zalicza się także oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, instytucje kredytowe prowadzące działalność transgranicznie), a więc instytucje których działalność jest objęta nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego lub właściwych organów nadzoru w innych niż Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Kredyty hipoteczne – ranking styczeń 2015

Ponadto ustawa przewiduje, że bank w terminie nie krótszym niż 14 dni przed zawarciem umowy ma obowiązek dostarczyć kredytobiorcy formularz informacyjny zawierający informacje dotyczące kredytu m.in. kwotę kredytu, sposób jej ustalenia, sposób i termin wypłaty środków pieniężnych, sposób zabezpieczenia wierzytelności banku. Wprowadzone rozwiązanie ma zapewniać rzetelne informowanie przez bank o warunkach kredytu, co pozwoli kredytobiorcy na dokładne zapoznanie się z wybraną ofertą.

W ustawie przewidziano także, że kredytobiorca ma prawo odstąpienia od umowy w terminie 30 dni od jej zawarcia bez podania przyczyny i bez ponoszenia kosztów związanych z odstąpieniem. Należy zatem zauważyć, że ustawodawca przewidział dłuższy termin na odstąpienie od umowy odwróconego kredytu hipotecznego niż ma to miejsce w przypadku kredytu konsumenckiego, gdzie ten termin wynosi 14 dni. Jest to kolejne z rozwiązań przewidzianych jako ochrona interesów kredytobiorcy. Ponadto kredytobiorca może wypowiedzieć umowę odwróconego kredytu hipotecznego w każdym czasie, z zachowaniem terminu 30-dniowego. Wtedy jednak całkowita kwota wierzytelności banku staje się wymagalna z upływem okresu wypowiedzenia.


Ważne jest także, że w trakcie trwania umowy, kredytobiorca w każdym czasie może dokonać spłaty całkowitej kwoty do zapłaty lub jej części. Całkowita spłata powoduje zaś rozliczenie kredytu, co bank ma obowiązek potwierdzić w ciągu 14 dni od dnia dokonania spłaty.

Ponadto należy podkreślić, że kredytobiorca lub jego spadkobiercy ponoszą wobec banku odpowiedzialność jedynie do wysokości wartości nieruchomości lub lokalu. Bank może zaś żądać zaspokojenia także z innych składników majątku kredytobiorcy lub jego spadkobierców jedynie w przypadku przeniesienia nieruchomości lub prawa, stanowiących zabezpieczenie kredytu na osobę trzecią bez zgody banku lub też w przypadku zawinionego zmniejszenia wartości nieruchomości lub lokalu.

Podsumowując, wprowadzona przez ustawę instytucja odwróconego kredytu hipotecznego jest nowym rozwiązaniem na rynku polskim. Regulacja ta ma być instrumentem finansowym zapewniającym dodatkowe źródło środków pieniężnych. Ustawa ma na celu, z jednej strony, jak najlepsze zabezpieczenie interesów kredytobiorców, którymi będą najpewniej osoby starsze, a ponadto uregulowanie mechanizmów, które umożliwią bankom skuteczne dochodzenie roszczeń. Przyjęta ustawa może mieć istotny wpływ na polski rynek finansowy. Jednakże skutki i rzeczywiste znaczenie omawianej regulacji będzie można ocenić dopiero po wykształceniu się praktyki banków zainteresowanych wprowadzeniem tej instytucji do zakresu swojej działalności oraz odbioru przygotowanych ofert przez potencjalnych kredytobiorców.

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA