REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życzenia prawne na rok 2015

Życzenia prawne na rok 2015
Życzenia prawne na rok 2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek nowego roku to dobra okazja, aby życzyć sobie wzajemnie wszystkiego najlepszego. Korzystając z tej okazji, nasza kancelaria chciałaby życzyć Państwu, aby rozpoczęty 2015 rok przyniósł także pozytywne zmiany w polskim prawie. Mijający rok pokazał bowiem, że istnieje jeszcze wiele ważnych kwestii, które wymagają ponownego pochylenia się nad nimi i dopracowania, bądź nawet gruntownej zmiany przepisów ich dotyczących.

Autopromocja

Kluczowym przykładem są tu bez wątpienia regulacje prawa wyborczego, których niedoskonałości uwidoczniły się szczególnie jaskrawo przy okazji tegorocznych wyborów samorządowych i niewątpliwie istotnie nadszarpnęły zaufanie obywateli do państwa prawa. Z uwagi zatem na czekające nas w tym roku wybory prezydenckie i parlamentarne mamy nadzieję, że Nowy Rok przyniesienie wiele dobrych zmian w prawie, w tym także w zakresie prawa wyborczego, które to zaufanie odbudują.

W związku z powyższym, poniżej pozwolimy sobie przedstawić Państwu najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie wraz z początkiem Nowego Roku lub czekają nas w najbliższych dwunastu miesiącach oraz złożyć życzenia prawne na 2015 rok.

Z początkiem Nowego Roku weszła w życie część nowych przepisów dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Szczególnie interesujące zmiany w tym zakresie dotyczą zasad zawierania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, w tym w szczególności maksymalnego okresu na jaki mogą być zawierane tego rodzaju umowy, możliwości wspólnego ubiegania się przez świadczeniodawców o zwarcie i wykonanie takiej umowy oraz zasady zawierania umów z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej na czas nieoznaczony. Życzymy wobec tego tak podmiotom udzielającym świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jak i pacjentom, aby wprowadzone zmiany ułatwiły pozyskiwanie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, a tym samym wpłynęły na polepszenie jakości opieki zdrowotnej.

Buble i hity podatkowe 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W styczniu Nowego Roku wejdą w życie także zmiany w zakresie przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawodawca przewidział rozwiązania, które mają na celu uproszczenie i skrócenie procedur niezbędnych dla uzyskania zgody na koncentrację przedsiębiorców m.in. poprzez skrócenie czasu postępowań w przypadku tzw. prostych koncentracji i wprowadzenie dwuetapowej procedury rozpatrywania wniosków w przypadku koncentracji bardziej skomplikowanych. Nowelizacja wprowadzi również zmiany mające dodatkowo wzmocnić ochronę interesów konsumentów. Służyć ma temu m.in. możliwość podawania do publicznej wiadomości przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów informacji o podejrzeniu naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w przypadku, gdy przedsiębiorca stosuje praktykę skierowaną do szerokiego kręgu konsumentów, która może ich narazić na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Przedsiębiorcom życzymy zatem, aby nowe przepisy wpłynęły na ułatwienie rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej, zaś konsumentom, aby wpłynęły one na wzmocnienie ochrony ich praw.

W nowym roku planuje się również wprowadzenie ciekawych zmian dotyczących podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej zarówno przez spółki prawa handlowego jak i indywidualnych przedsiębiorców.

Jak zakłada projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, jeszcze w styczniu 2015 r. miałyby wejść w życie przepisy, dzięki którym spółka jawna, spółka komandytowa oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mogłyby być zawiązywane, zmieniane i rozwiązywane przy wykorzystaniu wzorców, odpowiednio umów lub uchwał, udostępnionych w systemie teleinformatycznym. Jeśli chodzi zaś o osoby fizyczne zamierzające prowadzić działalność jako indywidualni przedsiębiorcy, dla nich istotne mogą się okazać zmiany przewidziane w przedstawionym Sejmowi projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt ten zakłada wprowadzenie nowej instytucji pozwalającej na prowadzenie działalności gospodarczej w okresie próbnym. Projektodawca przewiduje, że w okresie próbnym przedsiębiorca byłby zwolniony od obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od dochodu w kwocie nieprzekraczającej 10 000 zł, zaś składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe tych osób finansowałyby w całości powiatowe urzędy pracy ze środków Funduszu Pracy. Rozpoczęcie prowadzenia działalności na takich zasadach miałoby być przy tym możliwe po spełnienia niewielu wymogów formalnych. Mamy wobec tego nadzieję i życzymy Państwu, aby omówione powyżej zmiany rzeczywiście usprawniły podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w formie wskazanych spółek handlowych, a indywidualnym przedsiębiorcom umożliwiły sprawdzenie pomysłu na własną działalność gospodarczą i jednocześnie uchroniły ich od negatywnych konsekwencji, w szczególności finansowych, w przypadku niepowodzenia.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015


Korzystne zmiany przewiduje również projekt nowelizacji prawa budowlanego, który na razie jest we wstępnej fazie prac legislacyjny. Zaproponowano w nim bowiem rozwiązania mające skrócić i uprościć procedurę budowlaną. Jednym z takich rozwiązań ma być zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy i przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych spełniających warunki określone w projektowanych przepisach. Życzymy Państwu, aby zmiany te zostały wprowadzone i przyczyniły się do uproszczenia i przyspieszenia realizacji procesu budowlanego.

Warto również wspomnieć o projektowanej zmianie dotyczącej fundamentalnych zasad prawa spadkowego. Jak wynika z projektu nowelizacji kodeksu cywilnego rozważane jest bowiem wprowadzenie zasady, zgodnie z którą brak złożenia przez spadkobiercę w przewidzianym terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku ma być uważany za jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W rezultacie spadkobiercy, który nie złożyli jednego z ww. oświadczeń odpowiadaliby za ewentualne długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Warto wobec tego przypomnieć, że obecnie brak złożenia jednego ze wskazanych powyżej oświadczeń skutkuje przyjęciem fikcji, iż złożone zostało oświadczenie o przyjęciu spadku wprost. To zaś powoduje, że spadkobierca odpowiada za ewentualne długi spadkowe bez żadnych ograniczeń. Z wielką ciekawością będziemy wobec tego śledzić postępy prac legislacyjnych w ww. zakresie i życzymy, aby projektowane zmiany zwiększyły ochronę interesów spadkobierców i uchroniły ich od niespodziewanej odpowiedzialności za długi spadkowe przewyższające wartość spadku.

Niezwykle interesujące są także projektowane zmiany w zakresie prawa pracy. Przedłożony Sejmowi projekt zakłada bowiem istotną modyfikację ograniczeń dotyczących zatrudniania pracownika na czas określony. Zgodnie z projektem zmianie miałaby ulec obowiązująca obecnie zasada, że zawarcie pomiędzy tym samym pracodawcą a pracownikiem trzeciej umowy na czas określony, przy spełnieniu określonych warunków, jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Jak zakłada projekt ustawy zmieniającej ww. reguła miałaby zostać zastąpiona regulacją, zgodnie z którą łączny czas zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony u danego pracodawcy mógłby wynosić maksymalnie 24 miesiące, o ile w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy nie przewidziano terminu dłuższego, nieprzekraczającego 36 miesięcy. Zmianie miałyby ulec także terminy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Mamy wobec tego nadzieję i życzymy Państwu, aby projektowane zmiany zapewniły większą stabilność zatrudnienia.

1 tys. zł miesięcznie dla rodziców, którzy nie mają prawa do urlopu

W nowym 2015 Roku, życzymy Państwu, aby spełniły się wszystkie przedstawione przez nas pokrótce życzenia. O tym, czy zostaną zrealizowane przez ustawodawcę, przekonamy się zapewnie już za kilka miesięcy. W każdym przypadku mamy nadzieję, że nowo rozpoczęty rok przyniesie wyłącznie korzystne zmiany w polskim prawie, które zostaną uchwalone zgodnie z zasadami prawidłowej legislacji, czego Państwu i sobie życzymy.

Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA