| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowe zasady programu Mieszkanie dla Młodych

Nowe zasady programu Mieszkanie dla Młodych

Program wsparcia mieszkalnictwa Mieszkanie dla Młodych zostanie gruntownie zmieniony, ponieważ okazało się, że w pierwszym roku działania programu ponad 50 proc. jego beneficjentów stanowili single. Nowe zasady, korzystniejsze zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych, mają wejść w życie w połowie 2015 r.

Na ogólną sumę 13 968 zawartych umów kredytowych, tylko 37 z nich dotyczyło małżeństw z co najmniej trójką dzieci (0,26 proc. wszystkich zawartych umów). Nie zawarto natomiast ani jednej umowy z rodzicem samotnie wychowującym co najmniej trójkę dzieci.

Program MdM był też krytykowany za to, że w pierwszym roku udało się wykorzystać w nim tylko jedną trzecią środków - z puli 600 mln zł na umowy w 2014 r. przeznaczono nieco ponad 207 mln zł. Orłowski zapowiedział, że obecny rok będzie lepszy, bo deweloperzy już dostosowali swoją ofertę do wymagań programu. "Obserwujemy, że dzięki tej ustawie zwiększa się podaż inwestycji mieszkaniowych, które będą spełniały wymagania programu MdM. Ocenia się, że około 10 proc. wzrostu inwestycji na rynku jest związane właśnie z programem MdM" - podkreślił.

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów - zmiany od 18 stycznia 2015 r.

"To ile środków wykorzystamy, zależy od podaży, od tego ile jest mieszkań na rynku spełniających warunki ustawy. Gdyby za cel przyjąć tylko wydanie wszystkich środków za pomocą zwiększenia limitu ceny mieszkania kwalifikującego się do programu to nie pomoglibyśmy osobom uprawnionym do MdM-u, a wręcz im zaszkodzili, ponieważ skutkowałoby to podniesieniem cen (mieszkań - PAP) na rynku i finansowaniem mieszkań raczej o charakterze apartamentów niż standardowych. Wydatkowanie środków nie jest więc celem w samym w sobie, bo zależy nam tak na celu społecznym, jak i ożywieniu rynku. Wykorzystanie środków w kolejnych latach będzie dużo lepsze dzięki zmianom ustawowym i zwiększeniu podaży mieszkań" - wyjaśnił wiceszef MiR

Według informacji BGK, który odpowiada za realizację programu Mieszkanie dla młodych, do wykorzystania w tegorocznej edycji programu zostało jeszcze ok. 560 mln zł (według stanu na koniec stycznia).

Realizację programu Mieszkanie dla Młodych przewidziano na pięć lat - od 2014 do 2018 roku. Ustawa budżetowa przewiduje w każdym roku inny limit środków na wypłatę dofinansowań. Tegoroczny limit wynosi 715 mln zł, z czego wykorzystano już ok. 22 proc., licząc na podstawie złożonych na ten rok wniosków. (PAP)

krz/ ura/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK