| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Automatyczna wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Automatyczna wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mają zapobiegać unikaniu opodatkowania przez firmy. W marcu br. ma przedstawić pakiet rozwiązań na rzecz przejrzystości podatkowej, w tym projekt dotyczący automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych.

KE zapowiada też, że jest gotowa do wznowienia prac nad wprowadzeniem wspólnej podstawy opodatkowania przedsiębiorstw. W 2011 r. Komisja przedstawiła projekt dyrektywy o wspólnej podstawie opodatkowania unijnych firm (Common Consolidated Corporate Tax Base - CCCTB), ale kraje członkowskie nie były nią zainteresowane. "Teraz jesteśmy gotowi, aby dogłębnie przedyskutować z państwami członkowskimi te wszystkie kwestie" - zapowiedział wiceszef KE.

Obecnie transeuropejskie firmy muszą stosować zasady 28 różnych systemów podatkowych. W propozycji dyrektywy o wspólnej podstawie opodatkowania chodzi o to, by przedsiębiorstwa mogły składać jedną deklarację podatkową oraz konsolidować zyski i straty osiągnięte w różnych krajach. Następnie państwa, gdzie firmy prowadzą interesy, dzieliłyby się między sobą podstawą opodatkowania według aktywów, sprzedaży i siły roboczej. Potem każde z nich stosowałoby własną stawkę podatkową.

Powstanie rejestr dłużników fiskusa

W ostatnich miesiącach 2014 r. Brukselą wstrząsnęły doniesienia na temat wieloletnich kontrowersyjnych praktyk podatkowych Luksemburga. Stosowano je, gdy premierem tego kraju był obecny szef KE Jean-Claude Juncker. Po wybuchu afery, nazwanej Luxembourg Leaks, Juncker oceniał, że to różnice w systemach podatkowych państw UE pozwalają na wykorzystywanie ich przez międzynarodowe koncerny. Zaproponował więc wprowadzenie obowiązku wymiany informacji na temat decyzji podatkowych.

Z Brukseli Rafał Lesiecki (PAP)

ral/ awi/ mc/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK