| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Automatyczna wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Automatyczna wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mają zapobiegać unikaniu opodatkowania przez firmy. W marcu br. ma przedstawić pakiet rozwiązań na rzecz przejrzystości podatkowej, w tym projekt dotyczący automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych.

KE zapowiada też, że jest gotowa do wznowienia prac nad wprowadzeniem wspólnej podstawy opodatkowania przedsiębiorstw. W 2011 r. Komisja przedstawiła projekt dyrektywy o wspólnej podstawie opodatkowania unijnych firm (Common Consolidated Corporate Tax Base - CCCTB), ale kraje członkowskie nie były nią zainteresowane. "Teraz jesteśmy gotowi, aby dogłębnie przedyskutować z państwami członkowskimi te wszystkie kwestie" - zapowiedział wiceszef KE.

Obecnie transeuropejskie firmy muszą stosować zasady 28 różnych systemów podatkowych. W propozycji dyrektywy o wspólnej podstawie opodatkowania chodzi o to, by przedsiębiorstwa mogły składać jedną deklarację podatkową oraz konsolidować zyski i straty osiągnięte w różnych krajach. Następnie państwa, gdzie firmy prowadzą interesy, dzieliłyby się między sobą podstawą opodatkowania według aktywów, sprzedaży i siły roboczej. Potem każde z nich stosowałoby własną stawkę podatkową.

Powstanie rejestr dłużników fiskusa

W ostatnich miesiącach 2014 r. Brukselą wstrząsnęły doniesienia na temat wieloletnich kontrowersyjnych praktyk podatkowych Luksemburga. Stosowano je, gdy premierem tego kraju był obecny szef KE Jean-Claude Juncker. Po wybuchu afery, nazwanej Luxembourg Leaks, Juncker oceniał, że to różnice w systemach podatkowych państw UE pozwalają na wykorzystywanie ich przez międzynarodowe koncerny. Zaproponował więc wprowadzenie obowiązku wymiany informacji na temat decyzji podatkowych.

Z Brukseli Rafał Lesiecki (PAP)

ral/ awi/ mc/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK