| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowe zasady korzystania z pieniędzy po zmarłych klientach banków

Nowe zasady korzystania z pieniędzy po zmarłych klientach banków

Senacki projekt nowelizacji ustawy – Prawo bankowe, ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz ustawy o ewidencji ludności przewiduje wprowadzenie nowych regulacji w zakresie sposobu przekazywania pieniędzy po śmierci posiadacza rachunku w banku lub w SKOK.

Zgodnie z tym projektem, w razie rozwiązania umowy rachunku bankowego na skutek śmierci posiadacza rachunku bankowego albo z upływem 10 lat od ostatniego stwierdzonego na nim obrotu bank będzie przekazywać pieniądze zgromadzone na tym rachunku do Banku Gospodarstwa Krajowego w terminie 3 miesięcy.

BGK ma następnie administrować tymi pieniędzmi do czasu wypłacenia ich spadkobiercom, zapisobiercom, posiadaczom rachunków, czy też  innym podmiotom mającym tytuł prawny do tych środków.

MF i UOKiK stworzą ranking banków najlepiej traktujących kredytobiorców we frankach szwajcarskich

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Obecnie obowiązujące przepisy Prawa bankowego umożliwiają złożenie w banku dyspozycji wkładem na wypadek śmierci, w której można wskazać osobę, uprawnioną do uzyskania pieniędzy z rachunku bankowego po swojej śmierci.

Projekt zmian nakłada na banki obowiązek informowania klientów przy podpisywaniu umowy rachunku bankowego o możliwości  wydania  dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz o skutkach nie wydania takiej dyspozycji. Za pomocą dyspozycji wkładem na wypadek śmierci można wskazać osobę, uprawnioną do uzyskania pieniędzy z rachunku bankowego po swojej śmierci. Jeżeli bank dowie się o śmierci posiadacza rachunku, będzie miał obowiązek poinformowania wskazanych w dyspozycji osób o możliwości wypłaty określonej kwoty.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Banki będą też miały obowiązek ustalenia u ministra spraw wewnętrznych, czy dany posiadacz rachunku bankowego żyje, w przypadku tzw. rachunków uśpionych, czyli takich, na których nie są dokonywane żadne operacje.

Prawo do informacji na temat pieniędzy na koncie

Posiadacze rachunków bankowych oraz osoby, które uzyskały prawomocne stwierdzenie nabycia spadku  albo poświadczenie dziedziczenia, z których wynika, że osoba ta jest spadkobiercą albo zapisobiercą posiadacza rachunku będą miały prawo do uzyskania w banku lub w SKOK informacji m.in. o zawartych przez posiadacza umowach rachunku bankowego, zawartych umowach rachunku prowadzonego przez SKOK, o przekazaniu do BGK pieniędzy zgromadzonych przez posiadacza rachunku bankowego lub rachunku w SKOK.

Ile zarobiły banki na „kredytach frankowych”?

Jeśli nic nie ulegnie zmianie w toku prac legislacyjnych nad omawianym projektem nowelizacji, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK