| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Świadczenia rodzinne w 2016 r. nawet po przekroczeniu progu dochodowego - projekt "złotówka za złotówkę"

Świadczenia rodzinne w 2016 r. nawet po przekroczeniu progu dochodowego - projekt "złotówka za złotówkę"

Zgodnie z projektem "złotówka za złotówkę", dotyczącym świadczeń rodzinnych, rodziny, które przekroczą próg dochodowy, nie stracą świadczeń rodzinnych, jak było do tej pory; będą je nadal otrzymywać, ale pomniejszone o kwotę, o jaką przekroczyły kryterium. To niezwykle ważne rozwiązanie dla rodzin, które daje szansę na utrzymanie świadczenia, gdy wzrasta dochód - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Według ministra z propozycji "Złotówka za złotówkę" skorzysta w 2016 r. ok. 260 tys. rodzin.

Polecamy: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

Projekt noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych rząd przyjął 24 marca 2015 r.

"To projekt, który wpisuje się w naszą politykę prorodzinną; projekt, który był zapowiadany przeze mnie w expose. Mówiąc krótko: mój rząd nie tylko mówi, ale realizuje politykę prorodzinną" - powiedziała premier Ewa Kopacz. Dodała, że nie jest to ostatni projekt rządu w tym obszarze.

Świadczenia rodzinne - wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego

Jak wyjaśniała, kiedy rodzina przekroczy próg dochodowy - 574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, choćby o złotówkę - traci teraz wszystkie zasiłki rodzinne. Gdy zacznie obowiązywać nowa ustawa, od stycznia 2016 r., wypłata tych zasiłków będzie pomniejszona tylko o kwotę przekroczenia progu dochodowego. Jeśli przekroczy kryterium o złotówkę, to dostanie to, co by jej się należało, pomniejszone o złotówkę. Kopacz dodała, że osoby, które już straciły prawo do zasiłków, będą mogły wystąpić ponownie o świadczenia.

Według premier, polityka rządu dotycząca rodziny, a więc prawo do świadczeń, do urlopów rodzicielskich, Karta Dużej Rodziny - przynoszą efekty, bo w 2014 r. w stosunku do poprzedniego roku urodziło się o 6 tys. dzieci więcej. "Chcemy, aby Polaków było coraz więcej i realnie, czynnie w tym pomagamy, konkretnymi rozwiązaniami" - zapewniła szefowa rządu.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Zdaniem ministra pracy nowe przepisy to nowa filozofia pomocy polskim rodzinom. "Uważamy, że przepisy nie mogą rodzicom utrudniać życia, mają je ułatwiać. Nie może być tak, że kilka złotych więcej pozbawia całą rodzinę pomocy finansowej od państwa, zwłaszcza, gdy dotyczy to rodziców z dziećmi w najtrudniejszej sytuacji materialnej" - powiedział Kosiniak-Kamysz. Dodał, że projekt daje szansę na utrzymanie świadczenia pieniężnego, jeżeli wzrasta dochód rodziny.

Według ministra z propozycji "Złotówka za złotówkę" skorzysta w 2016 r. ok. 260 tys. rodzin. Kosiniak-Kamysz uważa, że dzięki nowelizacji w niebyt odejdzie dylemat wielu Polaków - czy pracować w szarej strefie, by utrzymać świadczenie z budżetu państwa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK