| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowelizacji ustawy o izbach rolniczych

Nowelizacji ustawy o izbach rolniczych

Projekt nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, nad którym trwają prace w Sejmie, przewiduje, że składki związków i stowarzyszeń rolniczych reprezentujących interesy polskich rolników na forum unijnych organizacji branżowych nadal będą pokrywane z budżetu.

Autorzy projektu z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważają za niezbędne członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych strukturach rolniczych. Komitet Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA), czy Główny Komitet Spółdzielczości Rolniczej (COGECA) plasują się pośród najważniejszych ekonomicznych grup interesu działających przy Komisji Europejskiej i prowadzących lobbing na rzecz rolnictwa i producentów rolnych w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Szacują, że w latach 2015-2020 roczne wydatki na uczestnictwo Polaków w organizacjach ponadnarodowych będą sięgały 4 mln zł. Mieszczą się w nich m.in. koszty składek członkowskich w rolniczych organizacjach ponadnarodowych, wydatki na delegacje, ekspertów i raporty - wyjaśnił PAP poseł-sprawozdawca projektu Mirosław Maliszewski (PSL).

Prezydent opowiada się za podatkami w rolnictwie

Z polskich organizacji do COPA-COGECA należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Izby Rolnicze oraz Związek Zawodowy Rolników - Ojczyzna.

Dotacja - tak jak dotychczas - ma być udzielana Krajowej Radzie Izb Rolniczych (na jej wniosek i na podstawie umowy zawartej z resortem rolnictwa). Także jak do tej pory KRIR będzie ponosiła koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych oraz społeczno–zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych. Obejmie ona wydatki poniesione od 1 stycznia tego roku.

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, serów czy wędlin) bez podatku od 1 stycznia 2016 r.

Szczegóły dotyczące rozliczania dotacji oraz informacji o udziale polskich organizacji rolniczych w pracach ponadnarodowych organizacji rolniczych w latach 2015-2020 rząd określi poprzez rozporządzenie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK