| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Karta Dużej Rodziny w przypadku maturzystów i studentów

Karta Dużej Rodziny w przypadku maturzystów i studentów

Czy uprawnienia wynikające z programu Karty Dużej Rodziny przysługują osobom, które ukończyły 18 lat i zdały w tym roku maturę? Czy osoby podejmujące studia mogą nadal korzystać z Karty?

Prawne rozwiązania dotyczące ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny weszły w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., na mocy ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. poz. 1863), określając tym samym zasady przyznawania członkom rodziny wielodzietnej Karty Dużej Rodziny, sposób przyznawania im uprawnień oraz sposób realizacji i finansowania zadań wynikających z ustawy.

Maturzyści i studenci z Kartą Dużej Rodziny

Jak wynika z przepisów regulujących zasady przyznawania tego dokumentu pełnoletnim dzieciom, osoba, która ma skończone 18 lat i zdała w maju maturę, może korzystać z Karty Dużej Rodziny do 30 września tego samego roku.

Szybszy zwrot nadpłaty dla rodzin wielodzietnych

Natomiast w przypadku gdy taka osoba podejmie studia, będzie mogła kontynuować korzystanie ze zniżek i ulg od 1 października. Karta Dużej Rodziny będzie jej przysługiwać do zakończenia roku akademickiego, w którym przewidziany jest koniec kształcenia w szkole wyższej, jednak maksymalnie do ukończenia 25. roku życia.

Należy przy tym pamiętać, że od dorosłych uczniów i studentów wymagane jest dostarczenie zaświadczenia ze szkoły lub oświadczenia potwierdzającego naukę i zawierającego termin jej zakończenia

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Prawo do posiadania Karty

Karta Dużej Rodziny przysługuje członkom rodziny wielodzietnej, którymi są:

1) rodzic (rodzice) – przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka;

2) małżonek rodzica;

3) dziecko – przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Prawo do posiadania Karty nie przysługuje natomiast rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci. Prawo do posiadania Karty nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.

Nieodpłatna pomoc prawna od 1 stycznia 2016 r.

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, czyli rodzinie, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:

1) w wieku do ukończenia 18. roku życia;

2) w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w:

a) szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,

b) szkole wyższej – do końca roku akademickiego

– w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem lub zaświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;

3) bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK