| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Prawo do świadczeń rodzinnych po przekroczeniu progu dochodowego od 2016 r.

Prawo do świadczeń rodzinnych po przekroczeniu progu dochodowego od 2016 r.

Obecnie, w sytuacji gdy rodzina przekroczy próg dochodowy, automatycznie traci prawo do świadczeń rodzinnych. Od początku stycznia 2016 r. ma się to zmienić, za sprawą wprowadzenia zasady „złotówka za złotówkę”. Według resortu pracy, w przyszłym roku z nowego rozwiązania skorzysta blisko 160 tys. rodzin.

Zmiany od stycznia 2016 r.

Trzeba jednak wiedzieć, że świadczenia zostaną wypłacone, gdy kwota do wypłaty po zastosowaniu mechanizmu „złotówka za złotówkę” nie będzie niższa niż 20 zł. Jeśli więc po obliczeniu, rodzinie będzie należał się zasiłek w wysokości 19 zł, nie zostanie on wypłacony. Nowe przepisy dotyczą zasiłku rodzinnego i dodatków do niego z tytułu: urodzenia dziecka, samotnego wychowywania dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania. Jak informuje resort pracy, zmiany obejmą też rodziny, które nie mają prawa do świadczeń z powodu przekroczenia progu dochodowego. Wystarczy, że ponownie wystąpią z wnioskiem o wsparcie. Szacuje się, że dzięki wprowadzeniu zasady „złotówka za złotówkę", w 2016 roku ze wsparcia państwa skorzysta dodatkowe 160 tys. rodzin. Nowe rozwiązanie ma być wprowadzone od 1 stycznia 2016 roku. Jego koszt szacowany jest na 426 mln zł.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

„Złotówka za złotówkę” to element szerokiej polityki rodzinnej prowadzonej przez państwo od kilku lat. W tę politykę wpisują się m.in. Karta Dużej Rodziny, wydłużone urlopy rodzicielskie oraz urlopy ojcowskie. Resort pracy twierdzi, że już widać efekty prowadzonych działań. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2014 roku w Polsce urodziło się ok. 376 tys. dzieci. To o ok. 6 tys. więcej niż w 2013 roku.

Portal Skarbiec.Biz – największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zdjęcia

Prawo do świadczeń rodzinnych po przekroczeniu progu dochodowego od 2016 r. / Fot. Fotolia
Prawo do świadczeń rodzinnych po przekroczeniu progu dochodowego od 2016 r. / Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »