| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Co zmieniło się w programie Mieszkanie dla Młodych?

Co zmieniło się w programie Mieszkanie dla Młodych?

Wprowadzenie możliwości zakupu mieszkań z rynku wtórnego i od spółdzielni mieszkaniowych, a także większe dofinansowanie dla rodzin wielodzietnych to główne założenia nowelizacji programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Zmiany weszły w życie 1 września 2015 r.

Mieszkanie dla Młodych, program pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, obowiązuje od stycznia 2014 roku. Teraz doczekał się nowelizacji, która przynosi duże zmiany. Najważniejsze to zwiększenie pomocy dla rodzin wielodzietnych, rozszerzenie programu o rynek wtórny oraz mieszkania budowane przez spółdzielnie, a także zwiększenie możliwości uzyskania wsparcia dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej. Zmiany obowiązują od 1 września.

Większe dofinansowanie

Na zmianach w programie MdM skorzystają przede wszystkim rodziny wielodzietne. Osoby wychowujące, co najmniej troje dzieci będą mogły otrzymać dofinansowanie wkładu własnego do 65 metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej, a nie, jak dotychczas, tylko do 50 metrów kwadratowych. Zwiększy to wysokość dofinansowania o 30 proc. Ponadto, zgodnie z projektem, osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymać wyższe dofinansowanie wkładu własnego. Zamiast obecnych 15 proc., otrzymają 20-procentowe dofinansowanie. Dla rodzin z trojgiem dzieci i więcej dofinansowanie wyniesie 30 proc., nie, jak dotychczas – 15 proc.

Polecamy produkt: Branża budowlana – aktualne problemy z rozliczaniem VAT (PDF)

Bez limitu wieku

Dodatkowo projekt zakłada rezygnację z warunku „pierwszego mieszkania” i limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących, co najmniej troje dzieci w dniu składania wniosku. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny z trojgiem dzieci (lub większą ich liczbą), które mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Przed zmianami, z programu MdM mogły skorzystać wyłącznie osoby, które nie ukończyły 35 roku życia oraz takie, które kupowały swoje pierwsze mieszkanie.

Także rynek wtórny

Dużą zmianą jest objęcie dofinansowaniem mieszkań z rynku wtórnego. Do tej pory program MdM obowiązywał tylko na nowe mieszkania. Nowelizacja zakłada też dofinansowanie wkładu własnego do nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy, a także do mieszkań oferowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. – Po wejściu w życie nowelizacji zwiększy się udział w programie osób, które chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w nabyciu mieszkania. Z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania. Obecne przepisy umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego nabywcom, którzy kupują od spółdzielni mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona – informuje na swojej stronie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zdjęcia

Co zmieniło się w programie Mieszkanie dla Młodych? / Fotolia
Co zmieniło się w programie Mieszkanie dla Młodych? / Fotolia

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK