| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmiany w ustawie o usługach płatniczych

Zmiany w ustawie o usługach płatniczych

Zmiana nadzoru nad dostawcami kart płatniczych, kary dla dostawców kart płatniczych za naruszanie przepisów, jak również ułatwienia dla krajowych dostawców kart płatniczych - takie rozwiązania przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.

Prezes NBP będzie prowadził i ogłaszał na swojej stronie internetowej listę schematów płatniczych funkcjonujących na terenie Polski oraz będzie publikował informację o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w zakresie działania schematu płatniczego.

Ułatwienia dla krajowych dostawców kart płatniczych

Omawiany projekt przewiduje możliwość czasowego (3,5-letniego) zwolnienia takich trójstronnych systemów kart płatniczych z obowiązków przewidzianych w rozdziale II wskazanego wyżej rozporządzenia z 29 kwietnia 2015 r. w odniesieniu do krajowych transakcji płatniczych. Warunkiem zwolnienia będzie, aby transakcje płatnicze realizowane w oparciu o kartę, dokonywane w państwie członkowskim w ramach takiego trójstronnego systemu kart płatniczych nie przekraczały w ujęciu rocznym 3% wartości wszystkich transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę przeprowadzanych w tym państwie członkowskim.

Jak zapobiegać powstawaniu zatorów płatniczych w firmie?

Powyższe ułatwienie dla krajowych dostawców mają pozwolić na ich konkurowanie z MasterCard i VISA, które obejmują obecnie prawie 99% rynku płatności kartowych w Polsce. Omawiane wyłączenie będzie miało jedynie charakter czasowy i utraci moc z dniem 9 grudnia 2018 r. Po tym okresie wszystkie systemy kart płatniczych będą działać na jednolitych zasadach.

Projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw trafi teraz pod obrady rządu.

Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK