Celem projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw jest dostosowanie przepisów dotyczących transakcji płatniczych przy użyciu kart płatniczych do postanowień rozporządzenia 2015/751 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2015 r. w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę.
reklama
reklama
Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw przewiduje, że nadzór nad funkcjonowaniem schematów płatniczych, w zakresie określonym w rozporządzeniu MIF, będzie sprawował prezes NBP. Ze sprawowanego przez niego nadzoru nad schematami płatniczymi wyłączeni będą wydawcy instrumentów płatniczych i agenci rozliczeniowi. Nadzór nad tymi podmiotami, w zakresie określonym w rozporządzeniu MIF, zostanie powierzony Komisji Nadzoru Finansowego, która obecnie sprawuje nad nimi nadzór ostrożnościowy.
Kompetencje prezesa NBP
Prezes NBP będzie mógł skierować do podmiotu objętego nadzorem zalecenie w przypadku stwierdzenia braku zgodności funkcjonowania schematu płatniczego z przepisami prawa lub w zakresie sprawności albo bezpieczeństwa jego funkcjonowania.
Niezastosowanie się do zalecenia będzie mogło skutkować decyzją prezesa NBP o czasowym, częściowym lub całkowitym wstrzymaniu funkcjonowania schematu płatniczego albo decyzją o uchyleniu zgody na jego funkcjonowanie w Polsce. Decyzja ograniczająca, częściowo lub całkowicie, możliwość funkcjonowania w Polsce schematu płatniczego, w tym systemu kart płatniczych, prowadzonego przez „unijną” organizację płatniczą, może być podjęta przy jednoczesnym powiadomieniu o jej skutkach organu nadzoru macierzystego państwa członkowskiego.
W celu zapewnienia realizacji nadzoru prezesa NBP nad schematami płatniczymi w trakcie ich funkcjonowania, nałożono na organizacje płatnicze obowiązek przekazywania prezesowi NBP kwartalnych informacji niezbędnych do dokonania ich oceny.