| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Certyfikat księgowy nie zawsze po egzaminie

Certyfikat księgowy nie zawsze po egzaminie

Posłowie zdecydowali, że osoby posiadające trzyletnią praktykę w księgowości oraz odpowiednie wykształcenie nie muszą zdawać egzaminu na certyfikat księgowy.

Sejm znowelizował przepisy dotyczące wymogów, jakie powinna spełnić osoba fizyczna ubiegająca się o certyfikat księgowy. Zgodnie z uchwaloną dnia 24 października ustawą certyfikat księgowy będzie mogła uzyskać bez konieczności zdawania egzaminu osoba z trzyletnią praktyką w księgowości i wykształceniem magisterskim o specjalności rachunkowość, uzyskanym na uczelni mającej uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych. Certyfikat bez egzaminu będzie również przyznawany osobom posiadającym trzyletnią praktykę w księgowości i wykształcenie magisterskie lub równorzędne oraz ukończone studia podyplomowe z rachunkowości na uczelni mogącej nadawać stopnie doktora nauk ekonomicznych. Zmiana przepisów oznacza powrót do unormowań, które obowiązywały na gruncie rozporządzenia ministra finansów z 18 lipca 2002 r.

Nowelizacja zmienia przepisy ustawy z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, która wprowadziła wymóg zdawania egzaminu przez wszystkie osoby starające się o certyfikat. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2009 r., co oznacza, że nie zaczną obowiązywać przepisy ustawy z 18 marca 2008 r. w zakresie zasad uzyskiwania certyfikatu księgowego.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK