| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Unijne dotacje opodatkowane? Takie skutki może nieść nowela ustawy o VAT

Unijne dotacje opodatkowane? Takie skutki może nieść nowela ustawy o VAT

Niewykluczone, że od przyszłego roku beneficjenci, korzystający ze wsparcia Brukseli będą mieli do wykorzystania znacznie mniej środków. Takie skutki niesie za sobą nowelizacja ustawy o VAT, która zmienia definicję opodatkowania. - W uzasadnieniu do projektu pada stwierdzenie, że ta zmiana będzie miała przede wszystkim odniesienie do opodatkowania dotacji ze środków unijnych - tłumaczy Jacek Bajson, doradca podatkowy i ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.


Dotychczasowa definicja opodatkowania nie budziła w tym zakresie żadnych wątpliwości.

- Dzisiaj niemal wszystkie dotacje ze środków unijnych traktowane są jako tak zwana dotacja ogólna - wyjaśnia Jacek Bajson. - To nie rodzi obowiązku zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest dopłatą do ceny.

Od 1 stycznia, wraz z obowiązywaniem nowej ustawy o VAT może się to zmienić. Chodzi o jeden, ale  istotny szczegół. Zmiana definicji podstawy opodatkowania i uzasadnienie tej zmiany w projekcie może wskazywać na to, że resort finansów chce "owatować" również dotacje z UE. Zdaniem eksperta podatkowego PKPP Lewiatan, trzeba teraz dogłębnie przeanalizować wszelkie projekty realizowane przy współfinansowaniu unijnym.

 - Trzeba popatrzeć pod kątem, czy tam jednak nie ma związku z ceną, która jest naliczana lub nienaliczana - wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Problem dotyczy usług, świadczonych w ramach projektów unijnych, np. Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ten obejmuje szereg imprez, spotkań, szkoleń i tym podobnych działań, nieodpłatnych dla określonych grup społecznych czy pracowniczych.

- Teraz może powstać konieczność wyceny tych szkoleń i ewentualnie zapłaty podatku VAT od tego - tłumaczy Bajson.

Może się więc okazać, że od 1 stycznia przyszłego roku przedsiębiorcy czy organizacje społeczne, korzystający z pieniędzy unijnych dostaną dotacje, których wysokość będzie pomniejszona o wartość podatku VAT.

- Tak to wynika z uzasadnienia, ale na razie traktujemy to bardziej jako obawę, że taka sytuacja może powstać - dodaje ekspert podatkowy.

Zdaniem Jacka Bajsona, by uniknąć kontrowersji i niepotrzebnego zamieszania Ministerstwo Finansów powinno opublikować dalsze, dużo bardziej szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »