| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Co grozi za niezapłacone faktury od 2013 r.?

Co grozi za niezapłacone faktury od 2013 r.?

24 października rząd przyjął projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń w gospodarce. Projekt przewiduje również zmiany w ustawie o VAT. Oprócz zmian w rozliczeniach kasowych oraz rozliczania ulgi na złe długi, projekt przewiduje dotkliwe sankcje dla wszystkich podatników, którzy nie zapłacą za fakturę w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.


Nowością będzie sankcja za niezapłacenie faktury. Do tej pory dłużnik musiał korygować odliczony VAT, dopiero gdy otrzymał zawiadomienie, że wierzyciel chce skorzystać z ulgi na złe długi, a mimo to nie zapłacił za fakturę.

Po zmianie będzie musiał zrobić to zawsze, gdy nie ureguluje należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności. Będzie to jego obowiązek. Jeżeli tego nie zrobi, to naczelnik US lub UKS będzie mógł ustalić mu dodatkowe zobowiązanie w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanej faktury. Nie będzie się tej sankcji wymierzać, gdy osobie fizycznej będą grozić też sankcje karnoskarbowe za ten czyn.

Obowiązek korekty będzie niezależny od tego, czy wierzyciel skorzysta z ulgi na złe długi.

Zmienią się natomiast zasady korekty. Obecnie podatnik musi korygować deklarację, w której odliczył VAT. Po zmianie będzie dokonywał korekty w bieżącej deklaracji w rozliczeniu za okres, w którym minął 150 dzień.

 

Jak jest obecnie

Jak będzie po zmianach

Kiedy należy skorygować VAT

Gdy otrzymamy zawiadomienie, że wierzyciel chce skorzystać z ulgi na złe długi i mimo to nie uregulujemy należności

Gdy minie 150 dzień od upływu terminu płatności i mimo to nie uregulujemy należności

Za jaki okres dokonać korekty

Składając korektę deklaracji za okres kiedy odliczyliśmy VAT z tej faktury

W deklaracji za okres kiedy minął 150 dzień od upływu terminu płatności

 

Nowe zasady korzystania ulgi na złe długi i korekty podatku nie będą stosowane do wierzytelności powstałych do 31 grudnia 2012 r., chyba że nieściągalność tych wierzytelności zostanie uprawdopodobniona już w 2013 r. (tj. nowe zasady będą dotyczyć wierzytelności, od terminu płatności których w 2013 r. minie 150 dni).


Więcej na temat zmian w VAT przeczytacie Państwo w Biuletynie VAT

Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »