| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > W 2013 r. więcej podatników zamontuje kasy fiskalne

W 2013 r. więcej podatników zamontuje kasy fiskalne

Minister Finansów podpisał nowe przepisy dotyczące zwolnień z obowiązku stosowania ewidencji przy użyciu kas fiskalnych.

Rozporządzenie z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2012 r., poz. 1382) wejdzie w życie z początkiem 2013 roku i ma obowiązywać do końca 2014 r. Do tego czasu będą obowiązywały zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących wymienione w rozporządzeniu. Obowiązkowo ewidencję mają natomiast prowadzić szkoły nauki jazdy.

W rozporządzeniu przewidziano m.in. zrównanie limitu obrotów pozwalającego na korzystanie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania z zastosowaniem kas fiskalnych zarówno dla podmiotów kontynuujących, jak i rozpoczynających działalność.

Zwolnienie obejmie tylko podatników, których obroty - ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych - nie przekraczają 20 tys. zł w skali roku. Limit ten dotyczący podatników rozpoczynających prowadzenie w 2013 r. sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych będzie określany w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w tym roku podatkowym. Odpowiednio proporcjonalnie liczy się limit obrotu z roku poprzedzającego dany rok dla osób, które w tym poprzednim roku rozpoczęły działalność, jednak podatnicy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności w 2012 r. mogą limit za rok poprzedni zastosować w całości (stąd jeżeli w 2012 r. nie uzyskali obrotu ponad 20.000 zł, to niezależnie od okresu prowadzenia działalności, mogą nadal korzystać ze zwolnienia).

W zakresie zwolnień przedmiotowo-podmiotowych rozporządzenie przewiduje utrzymanie systemu zwolnień dotyczących podatników, u których udział wartości dostaw towarów i świadczonych usług wymienionych w części I załącznika w obrotach z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT jest większy niż 80%.

Ujednolicone zostają zasady ustalania terminu rozpoczęcia rejestracji obrotów na kasie. Generalnie obowiązuje termin fiskalnizacji kasy po 2 miesiącach, licząc od końca miesiąca, w którym przekroczono limit 20.000 zł bądź odpowiednio 2 miesiącach po końcu półrocza lub roku, w którym limit obrotów zwolnionych (wskazanych w załączniku) był niższy niż 80%. Po upływie tego okresu konieczna jest rejestracja kasy fiskalnej. W przypadkach szczególnych, dotyczących np. podatników posiadających ponad 5000 kas, okres ten jest wydłużony do 12 miesięcy.

Dla podatników, którzy w 2012 r. byli zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, ale obrót przekroczył w 2012 r. 20.000 zł, zwolnienie traci moc 1 marca 2013 r.

A.J.

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.
ul. Zagrody 20a, 30-318 Kraków
tel.: 12 260 98 10, e-mail: doradcy@doradcy.pl, www.doradcy.pl
Usługi księgowe i doradztwo podatkowe,
pomoc prawno-podatkowa oraz reprezentacja
Klienta przed aparatem skarbowym.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Zespół doradców podatkowych Jacek Czernecki

Zdjęcia


Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK