| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > W 2013 r. przekazywanie bezpłatnych próbek dalej bez VAT

W 2013 r. przekazywanie bezpłatnych próbek dalej bez VAT

Wchodząca w życie w 2013 r. zmiana ustawy o VAT nie przewiduje opodatkowania VAT przekazywania przez przedsiębiorcę bezpłatnych próbek swoim klientom lub kontrahentom. W inny sposób natomiast, reguluje samo pojęcie próbki.

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

Przedsiębiorca często rozdaje próbki swoich wyrobów klientom, kontrahentom, czy nawet własnym pracownikom - działanie to uchodzi za jedno z bardziej skutecznych narzędzi promocyjnych i reklamowych. Wręczanie takiej niewielkiej części towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Co warto mieć jednak na uwadze, od wiosny tego roku obowiązuje nowa definicja próbki.


Zasadą jest opodatkowanie


Dokonując nieodpłatnego przekazania towarów, od których na etapie zakupów przedsiębiorca miał prawo odliczyć VAT jest z reguły uznawane przez ustawę o VAT za odpłatną dostawę podlegającą opodatkowaniu. Są jednak wyjątki. Jednym z nich jest przekazanie próbek. Oznacza to, że takie wydanie nie będzie wymagało naliczania podatku.

VAT 2013. Zmiany VAT dotyczące fakturowania

VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian


Wręczając próbki przed 1 kwietnia


Obecna definicja przekazywanej bezpłatnie przez firmę próbki przestaje obowiązywać od 1 kwietnia. Do tego czasu jednak za próbkę uznawana jest mała ilość konkretnego produktu, która ma taki sam jak sprzedawany przez przedsiębiorcę produkt skład, tj. posiada te same właściwości fizyczne, fizykochemiczne, chemiczne i biologiczne. Mała ilość (lub wartość) oznacza, iż próbka nie może być przekazywana w celach handlowych. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 14.02.2012r. o sygn. IPPP2/443-1257/11-4/MM, potwierdza, iż podatnik, zajmujący się sprzedażą artykułów medycznych i ortopedycznych prawidłowo zaliczał do próbek przekazywane nieodpłatnie klientom defibrylatory. Działanie podatnika służy umożliwieniu klientom sprawdzenia cech produktu, a także zbadaniu przewagi konkurencyjnej firmy na rynku, przez co pozbawione jest charakteru handlowego i nie musi być opodatkowane podatkiem VAT. Dodatkowo, co warto zaznaczyć,  ten takie przekazanie spełniało wymóg ilościowy, gdyż wskaźnik procentowy wartości przekazanych próbek w stosunku do sumy wartości towarów wydanych odpłatnie i nieodpłatnie w ciągu pięciu lat wynosi tylko około 0,5%.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK