| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Czy będzie niższa stawka VAT na e-booki

Czy będzie niższa stawka VAT na e-booki

Obecnie do e-booków ma zastosowanie podstawowa stawka VAT, która wynosi 23 proc., natomiast książki drukowane objęte są 5-proc. stawką VAT. Czy możliwe jest wywalczenie w UE niższej stawki VAT na e-booki?

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

Europoseł PO Filip Kaczmarek zwrócił się do Komisji Europejskiej o obniżenie podatku VAT na e-booki. Na dyskryminację e-książek zwracają też uwagę parlamentarzyści PO w kraju. Resort finansów odpowiada: wiąże nas prawo unijne.

Zgodnie z dyrektywą unijną (2006/112/WE) państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT wobec książek czy czasopism zapisanych na nośnikach fizycznych (czyli drukowanych lub np. wydawanych na dyskach czy taśmach). Przepisy te nie przewidują takiej możliwości wobec e-booków czy e-gazet.

W konsekwencji w Polsce książki drukowane objęte są obniżoną, 5-proc. stawką VAT. Natomiast w odniesieniu do książek przesyłanych przez internet (jako usług świadczonych drogą elektroniczną) obowiązuje podstawowa stawka VAT, która wynosi obecnie 23 proc.

- Dzisiaj jest tak, że poszczególne kraje członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT, ale tylko na książki drukowane. Intencja jest taka, żeby chronić czytelnictwo, czyli żeby ludzie czytali. Ale przecież książki na nośnikach elektronicznych mają taką samą zawartość jak książki drukowane - argumentował Kaczmarek.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Przekazanie kontrahentom kalendarzy z logo firmy - rozliczenie VAT

- Niełatwo jest w ogóle zachęcić do czytania. Mam 16-letniego syna: trudno go zagonić do tradycyjnej książki - zaznaczył europoseł.

W skierowanym w styczniu piśmie do Komisji Europejskiej Kaczmarek zwraca uwagę, że książki elektroniczne spełniają identyczne funkcje, jak książki drukowane, różnią się jedynie nośnikiem, który w wypadku klasycznych książek jest nieekologiczny.

Europoseł pyta KE, czy planuje - i w jakim terminie - wprowadzić rozwiązania, które umożliwią, bądź zobligują państwa członkowskie do traktowania książek elektronicznych i drukowanych identycznie pod względem fiskalnym.

Komisja ma sześć tygodni, aby odpowiedzieć na interpelację Kaczmarka.

Resort finansów tłumaczy, że obniżenie VAT na e-booki bez zgody KE narażałoby Polskę na sankcje finansowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK