| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2013 r.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2013 r.

Sprawdź, jakie zasady odliczenia VAT obowiązują w 2013 r. w związku z zakupem pojazdów samochodowych, paliwa do nich oraz wydatkami eksploatacyjnymi.


Zakup części


Ograniczenia w odliczeniu VAT stosuje się odpowiednio do wydatków o charakterze eksploatacyjnym, czyli do nabytych lub importowanych części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, jeżeli te samochody i pojazdy zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.


Zakup paliwa


W 2013 r. nadal nie będzie możliwości obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego przy nabyciu przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych objętych ograniczonym prawem do odliczenia podatku naliczonego, czyli

samochodów osobowych i niektórych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.


Zmiana przepisów w 2014 r.


W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że Ministerstwo Finansów palnuje ujednolicenie przepisów dotyczących odliczenia VAT od samochodów firmowych.

Resort finansów wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o kolejną derogację umożliwiającą określenie nowych zasad odliczenia podatku VAT przy nabyciu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych (w tym samochodów z "kratką"), paliw oraz innych wydatków eksploatacyjnych do tych pojazdów.

Dla tych pojazdów nowy limit odliczeń wyniósłby 50 proc. kwoty podatku naliczonego (obecnie 60 proc.), a limit kwotowy ograniczenia w odliczeniu wynosiłby 8 tys. zł (obecnie 6 tys. zł). Zakłada się również wprowadzenie możliwości dokonania 50 proc. odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu tych pojazdów oraz pozostałych wydatków związanych z ich eksploatacją.


Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. z 24 grudnia 2012 poz. 1456)

- ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o  zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 247, poz. 1652, z późn. zm.)

- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 Nr 177 poz. 1054)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK