| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Do końca marca tego roku sprzedaż kawy latte czy cappuccino „na wynos” może korzystać z opodatkowania obniżoną stawką VAT 5%. Sytuacja ta ulegnie zmianie od 1 kwietnia 2013 r.

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

 

Od tej daty stawką podstawową (23%) będzie opodatkowana sprzedaż (dostawa) każdego napoju, przy produkcji którego jest wykorzystywany napar kawy lub herbaty, niezależnie od procentowego udziału tego naparu w przygotowywanym napoju. Dotychczas Minister Finansów, mimo pierwotnych zapowiedzi i projektów, nie wprowadził jeszcze analogicznych zmian w rozporządzeniu wykonawczym VAT. W konsekwencji na razie podawanie kawy latte oraz cappuccino w ramach usług związanych z wyżywieniem podlega opodatkowaniu stawką 8%.

Sprzedaż kawy i herbaty może być traktowana jako dostawa towarów lub jako usługa związana z wyżywieniem (gastronomiczna, stołówkowa, cateringowa).

Od 1 kwietnia 2013 r. zmieni się opodatkowanie dostaw napojów mlecznych z udziałem kawy i herbaty. Każda sprzedaż napojów mlecznych z udziałem kawy i herbaty traktowana jako dostawa towarów (czyli popularna sprzedaż napojów „na wynos”) będzie opodatkowana stawką 23%. Niezależnie od udziału procentowego naparu kawy lub herbaty w przygotowywanym napoju będzie on traktowany jako towar opodatkowany stawką 23%.

Nowe wzory deklaracji podatkowych VAT

Zmiany VAT dotyczące fakturowania

Do końca marca 2013 r. dostawa „na wynos” napojów mlecznych z udziałem kawy korzysta z opodatkowania stawką 5% na podstawie poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT (analogiczne zapisy zawiera również poz. 52 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wskazującego listę towarów i usług opodatkowanych stawką 8%, jednak gdy ten sam towar jest opodatkowany stawką niższą, to ma zastosowanie stawka niższa, czyli w tym przypadku stawka 5%).

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »