| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > W 2013 r. łatwiej wysyłać faktury drogą elektroniczną

W 2013 r. łatwiej wysyłać faktury drogą elektroniczną

Od początku 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące sposobu wystawiania faktur. Większość zmian to uproszczenia, polegające na likwidacji niektórych obowiązków i zmniejszeniu kłopotliwych formalności. Do ułatwień należy zaliczyć również nowe przepisy dotyczące faktur elektronicznych, którymi obrót jest obecnie łatwiejszy.

Zmienione rozporządzenie poszerzyło katalog tych opcji o pojęcie „kontroli biznesowych”, które można zastosować, aby zapewnić fakturom integralność treści, autentyczność pochodzenia i czytelność. Kontrola biznesowa określana jest jako ustalająca „wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług”. Warto zwrócić uwagę na to, że tak sformułowane „kontrole biznesowe” cechują się pewną nieścisłością. Wbrew oczekiwaniom części przedsiębiorców, nowe przepisy wciąż nie precyzują wprost, czy faktura wystawiona w konkretnym formacie pliku (np. PDF) jest zgodna z prawem.


W Polsce e-faktury są dalekie od popularności


Poziom rozpowszechnienia faktur elektronicznych w Polsce wypada blado na tle innych krajów europejskich. Według raportu PKPP Lewiatan pt. „E-faktura w Polsce” (z marca 2012 r.), spośród ok. 1,5 mld faktur wystawianych w Polsce w ciągu roku, zaledwie 8-11% dokumentów przesyłanych jest w formie elektronicznej. Pod tym względem wyprzedza nas większość krajów europejskich, w tym m.in. Czechy, Węgry, czy Litwa. Zalety przesyłania faktur drogą elektroniczną są niewątpliwe, a dotyczą zwłaszcza oszczędności czasu i pieniędzy oraz ekologii. Ponadto, faktura wysłana na skrzynkę e-mail dociera do klienta natychmiast, w przeciwieństwie do papierowej. Istnieje jednak szansa, że wprowadzone od początku 2013 r. zmiany dotyczące faktur elektronicznych wpłyną na poprawę tej sytuacji.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2013 r.


Rozporządzenia zmieniające zasady fakturowania w 2013 r.:

- rozporządzenie z dnia 11 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 1482)

- rozporządzenie z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz.U. poz. 1528).

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK