| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Kiedy odliczyć VAT z duplikatu faktury i czy musi być on podpisany przez wystawcę

Kiedy odliczyć VAT z duplikatu faktury i czy musi być on podpisany przez wystawcę

Otrzymaliśmy duplikat faktury VAT wystawiony 4 lutego 2013 r. Dotyczy dostawy towarów z 18 grudnia 2012 r. Kiedy możemyodliczyć VAT z tej faktury? Czy duplikat powinien zostać podpisany przez jego wystawcę?

W każdym jednak przypadku otrzymania duplikatu faktury należy przede wszystkim przeanalizować, czy podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego przed zaginięciem lub zniszczeniem u niego oryginału faktury VAT, czy też pierwotna faktura dokumentująca sprzedaż nigdy do niego nie dotarła.

W pierwszej sytuacji otrzymany dokument będzie jedynie potwierdzał zgodne z prawem dokonanie odliczenia podatku z zagubionej faktury.

Natomiast w drugiej sytuacji nabywca ma prawo do odliczenia VAT z duplikatu faktury w rozliczeniu za okres, w którym go otrzymał, bądź za jeden z dwóch następnym okresów rozliczeniowych, przy spełnieniu ww. warunków.

Od marca wyższe diety za delegacje służbowe

Kiedy NIP, a kiedy PESEL w deklaracji lub informacji podatkowej?

Wierzytelności nieściągalne a VAT

 

PRZYKŁAD

Załóżmy, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu wystawiony przez sprzedawcę oryginał faktury pierwotnej do firmy nie dotarł. Natomiast duplikat tej faktury, wystawiony 4 lutego 2013 r., firma otrzymała 9 lutego. Odliczenia VAT na jego podstawie można zatem dokonać w rozliczeniu za luty, marzec albo kwiecień.

 

Gdy oryginał faktury dokumentującej sprzedaż nie dotarł do nabywcy, odliczenia VAT na podstawie jej duplikatu dokonuje się na zasadach ogólnych, tj. w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał ten duplikat, albo w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W aktualnym (a także w poprzednim) stanie prawnym podpis sprzedawcy nie jest obowiązkowym elementem zarówno faktury VAT, jak i jej duplikatu (z wyjątkiem faktury VAT RR).

- art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1a, ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 35

- § 5 ust. 1, § 20 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm Dz.U. z 2012 r. poz. 1428

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Matylda Pawłowicz

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »