| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Zmiany w transakcjach łańcuchowych od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiany w transakcjach łańcuchowych od 1 kwietnia 2013 r.

Jedna ze zmian w ustawie o VAT, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r., dotyczy transakcji łańcuchowych. Przedsiębiorca uczestniczący w transakcji łańcuchowej nie będzie musiał udowadniać, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.

Cechą szczególną transakcji łańcuchowej w odróżnieniu od zwykłego schematu składania zamówień i przemieszczania towaru pomiędzy poszczególnymi podmiotami jest zatem to, że dochodzi tylko do jednego fizycznego wydania towaru i do kilku dostaw w rozumieniu prawnym.

Transakcje łańcuchowe mogą mieć charakter:

- krajowy (gdzie wszystkie biorące w niej udział podmioty są zlokalizowane na terytorium jednego kraju i towar ulega przemieszczeniu tylko na terytorium kraju),

- międzynarodowy (gdzie podmioty biorące w niej udział znajdują się na terytorium dwóch lub więcej państw i towar ulega przemieszczeniu pomiędzy dwoma państwami).


PRZYKŁAD

Kontrahent C z siedzibą w Polsce zamówił towar u swojego dostawcy kontrahenta B z miejscem prowadzenia działalności w Holandii, który towaru nie posiada i zamawia go u kontrahenta A, który posiada towar. Kontrahent A organizuje transport i dostarcza towar od pierwszego kontrahenta do kontrahenta C (transport towarów na terytorium Polski). W tym przypadku dojdzie zatem na gruncie przepisów o podatku VAT do dwóch dostaw w sensie prawnym, tj. podmiot A dokona dostawy do podmiotu B, podmiot B dokona dostawy do podmiotu C, natomiast fizyczne wydanie towaru będzie miało miejsce pomiędzy kontrahentem A i kontrahentem C.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK