| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Zmiany w transakcjach łańcuchowych od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiany w transakcjach łańcuchowych od 1 kwietnia 2013 r.

Jedna ze zmian w ustawie o VAT, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r., dotyczy transakcji łańcuchowych. Przedsiębiorca uczestniczący w transakcji łańcuchowej nie będzie musiał udowadniać, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.

Cechą szczególną transakcji łańcuchowej w odróżnieniu od zwykłego schematu składania zamówień i przemieszczania towaru pomiędzy poszczególnymi podmiotami jest zatem to, że dochodzi tylko do jednego fizycznego wydania towaru i do kilku dostaw w rozumieniu prawnym.

Transakcje łańcuchowe mogą mieć charakter:

- krajowy (gdzie wszystkie biorące w niej udział podmioty są zlokalizowane na terytorium jednego kraju i towar ulega przemieszczeniu tylko na terytorium kraju),

- międzynarodowy (gdzie podmioty biorące w niej udział znajdują się na terytorium dwóch lub więcej państw i towar ulega przemieszczeniu pomiędzy dwoma państwami).


PRZYKŁAD

Kontrahent C z siedzibą w Polsce zamówił towar u swojego dostawcy kontrahenta B z miejscem prowadzenia działalności w Holandii, który towaru nie posiada i zamawia go u kontrahenta A, który posiada towar. Kontrahent A organizuje transport i dostarcza towar od pierwszego kontrahenta do kontrahenta C (transport towarów na terytorium Polski). W tym przypadku dojdzie zatem na gruncie przepisów o podatku VAT do dwóch dostaw w sensie prawnym, tj. podmiot A dokona dostawy do podmiotu B, podmiot B dokona dostawy do podmiotu C, natomiast fizyczne wydanie towaru będzie miało miejsce pomiędzy kontrahentem A i kontrahentem C.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK