| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące instytucji przedstawiciela podatkowego do celów VAT. Zmiany zakładają m.in. możliwość ustanawiania przez podmioty zagraniczne przedstawiciela podatkowego bez konieczności rejestrowania się jako czynny podatnik VAT.


Złagodzenie warunków ustanowienia przedstawiciela


Nowelizacja wprowadza dalszą liberalizację warunków, jakie ma spełniać podmiot, który ma zostać ustanowiony przedstawicielem podatkowym.

Zaproponowano uznanie za spełnienie warunku dotyczącego nieposiadania zaległości w poszczególnych podatkach również mimo wystąpienia zaległości przewyższającej odpowiednio 3% kwoty należnego zobowiązania podatkowego w poszczególnych podatkach, jeżeli podmiot uregulował zaległość wraz z odsetkami za zwłokę w terminie 30 dni od dnia powstania tych zaległości. Jednakże sytuacja taka nie może dotyczyć więcej niż dwóch okresów rozliczeniowych odrębnie w każdym podatku, w ostatnich 24 miesiącach (art. 18b. ust. 2).

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Nieodpłatne przekazywanie towarów - zmiany VAT od 1 kwietnia 2013

Zapraszamy na forum o VAT

 

 

Zgodnie z art. 18b ust. 1-2 znowelizowanej ustawy przedstawicielem podatkowym może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, jeżeli łącznie spełnia następujące warunki:


1) posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju;


2) jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, a w przypadku, o którym mowa w art. 18d ust. 1 - jako podatnik VAT UE;


3) przez ostatnie 24 miesiące nie zalegała z wpłatami poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczającymi odrębnie w każdym podatku odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość;


4) przez ostatnie 24 miesiące osoba fizyczna będąca podatnikiem, a w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi - osoba będąca wspólnikiem spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, członkiem władz zarządzających, głównym księgowym, nie została prawomocnie skazana na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765, z późn. zm.)) za popełnienie przestępstwa skarbowego;


5) jest uprawniona do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.


Wymóg, o którym mowa w pkt 3, uznaje się również za spełniony, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


- podmiot uregulował, wraz z odsetkami za zwłokę, zaległości przekraczające odrębnie w każdym podatku odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach, w terminie 30 dni od dnia powstania tych zaległości;


- uregulowanie zaległości zgodnie z pkt 1 w ostatnich 24 miesiącach nie dotyczyło więcej niż dwóch okresów rozliczeniowych odrębnie w każdym podatku.

 

Dodatkowo, przepis przejściowy ustawy zmieniającej gwarantuje, że zachowuje ważność ustanowienie przedstawiciela podatkowego zgodnie z przepisami obowiązującymi przed 1 kwietnia 2013 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK