| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Nowa definicja importu towarów w ustawie o VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Nowa definicja importu towarów w ustawie o VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. ulega zmianie definicja importu towarów w ustawie o VAT. W wyniku zmian przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.

W obecnie obowiązujących przepisach za import towarów uznawano jedynie przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski. Natomiast od 1 kwietnia 2013 r. za import towarów należy uznać przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.

Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 6, poz. 35, z dnia 9 stycznia 2013 r.)

Definicja importu towarów przed nowelizacją (art. 2 pkt 7):

„imporcie towarów - rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju”.

Definicja importu towarów od 1 kwietnia 2013 r. (art. 2 pkt 7):

„imporcie towarów - rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej”.

 

Definicja importu towarów został zmodyfikowana w celu dostosowania do nowej terminologii użytej w przepisach określających miejsce importu towarów. Z dniem 1 kwietnia 2013 r. obowiązujący obecnie art. 36 ustawy o VAT, który określa miejsce importu towarów, będzie uchylony i zastąpiony przez art. 26a ustawy o VAT.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Nowe przepisy w zakresie kas rejestrujących od 1 kwietnia

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Nowe regulacje w ustawie o VAT, dotyczące miejsca świadczenia przy imporcie towarów, które będą obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. zawiera poniższa tabela.

 

Regulacje określające miejsce świadczenia przy imporcie towarów od 1 kwietnia 2013 r. (art. 26a.):

1. Miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej.

2. W przypadku gdy towary zostaną objęte z momentem ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej jedną z następujących procedur lub przeznaczeń celnych:

1) procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń,

2) procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych,

3) procedurą składu celnego,

4) procedurą tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed nadaniem przeznaczenia celnego,

5) przeznaczeniem - wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego

- miejscem importu takich towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary te przestaną podlegać tym procedurom i przeznaczeniom.

 

 

Dotychczasowe regulacje dotyczące miejsce świadczenia przy imporcie towarów nie wskazywały, w którym z państw członkowskich ma miejsce import towarów, przez co stosowanie w sposób prawidłowy tych przepisów wymagało posiłkowania się przepisami dyrektywy 2006/112/WE. Nowa definicja importu towarów oraz art. 26a określający miejsce świadczenia przy imporcie towarów regulują tę kwestię w sposób kompleksowy, wynikający z przepisów dyrektywy. Dzięki tym zmianom sposób ustalenia miejsca opodatkowania importu towarów nie powinien sprawiać problemów.

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Nieodpłatne przekazywanie towarów - zmiany VAT od 1 kwietnia 2013

Zapraszamy na forum o VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »