| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie od 1 kwietnia 2013 r., zakłada zmianę definicji importu i eksportu towarów.

Oznacza to, że rozpoczęcie transportu towarów w Polsce, zaś celnej procedury wywozu towarów w innym państwie członkowskim nie wykluczało uznania transakcji za wypełniającą definicję eksportu towarów, określoną w ustawie o VAT, w brzmieniu obowiązującym do końca marca 2013 r.

Nowa definicja eksportu (zgodna z tezą uchwały NSA) wyklucza dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne. Zestawienie definicji eksportu, zawartej w znowelizowanym art. 2 pkt 8, oraz miejsca opodatkowania dostawy towarów, określonego przez art. 22 ust. 1 pkt 1, pozwala jednoznacznie stwierdzić, że jeżeli rozpoczęcie wysyłki lub transportu towarów do nabywcy ma miejsce na terytorium Polski, to wywóz tych towarów poza terytorium UE potwierdzony zarówno przez krajowy urząd celny, jak i każdy inny unijny urząd celny stanowi eksport towarów opodatkowany w Polsce. Tym samym wzrośnie ilość transakcji uznawanych bezspornie za eksport. Jest to zmiana korzystna dla eksporterów (podatników), którzy są zainteresowani tym, by transakcja sprzedaży była kwalifikowana jako eksport towarów opodatkowany, co do zasady, stawką 0%. Pozwala ona na bezsporne opodatkowanie eksportowej dostawy towarów stawką 0% także wówczas, gdy towary zostały zgłoszone do procedury eksportowej w urzędzie celnym wyjścia na terytorium innego państwa członkowskiego UE, pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków związanych z zastosowaniem preferencyjnej stawki VAT.

Zmiany w transakcjach łańcuchowych od 1 kwietnia 2013 r.

VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian

Zapraszamy na forum o VAT

Jeżeli natomiast eksportowane towary nie będą znajdowały się na terytorium Polski w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu do nabywcy spoza UE, choć ich wywóz poza terytorium UE zostanie potwierdzony przez unijny urząd celny, to wówczas nie wystąpi eksport towarów z Polski. W takim przypadku eksportowa dostawa towarów nastąpi z tego państwa członkowskiego, w którym rozpoczął się ich transport (wysyłka), i tam również będzie podlegała opodatkowaniu.

Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: Plusy i minusy zmian w VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2013 r. >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK