| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie od 1 kwietnia 2013 r., zakłada zmianę definicji importu i eksportu towarów.

Radio INFOR.PL

Od 1 kwietnia 2013 r. zaczyna obowiązywać część zmian w ustawie o VAT wprowadzonych ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35). W założeniach ustawodawcy większość zmian ma służyć uproszczeniu zasad rozliczania podatku. Jednak na pewno nie wszystkie wprowadzone zmiany są oczekiwane przez podatników, a o tym, czy są to zmiany faktycznie korzystne, ostatecznie zadecyduje praktyka.

Z pewnością oczekiwane przez podatników zmiany w ustawie o VAT, które wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r., dotyczą m.in.: działania poprzez przedstawiciela podatkowego, zmodyfikowania definicji działalności gospodarczej wykonywanej przez podatnika VAT oraz likwidacji niektórych wyłączeń prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast minusem nowelizacji obowiązującej od 1 kwietnia 2013 r. jest m.in. zwiększenie zakresu opodatkowania nieodpłatnie przekazywanych towarów i nieodpłatnie świadczonych usług oraz podwyższenie stawek VAT dla niektórych czynności, jak np. dostawy kawy z dodatkiem mleka oraz dostawy wyrobów sztuki ludowej. Warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym zmianom w ustawie o VAT, z którymi przyjdzie zmierzyć się od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Nieodpłatne przekazywanie towarów - zmiany VAT od 1 kwietnia 2013

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Pozostałe zmiany w ustawie o VAT wprowadzane nowelizacją z 7 grudnia 2012 r. wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2014 r.


Import towarów


Nastąpiła zmiana definicji importu towarów. Dotychczas przez import towarów należało rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Od 1 kwietnia 2013 r. za import towarów uznaje się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (art. 2 pkt 7). Jednak opodatkowaniu VAT w Polsce podlega tylko taki import towarów, który został dokonany na terytorium naszego kraju (art. 5 ust. 1 pkt 3).

Dotychczas ustawa o VAT nie wskazywała wprost, gdzie należy opodatkować import towarów wprowadzonych na terytorium UE w państwie członkowskim UE innym niż Polska. W tym celu należało się posiłkować przepisami unijnymi. Z art. 60 dyrektywy 2006/112/WE wynika, że miejscem importu towarów jest to państwo członkowskie, na którego terytorium towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia do Wspólnoty. Nowa definicja importu towarów oraz art. 26a określający miejsce świadczenia przy imporcie towarów regulują tę kwestię kompleksowo w sposób wynikający z dyrektywy. Sposób ustalenia miejsca opodatkowania importu towarów nie powinien już powodować problemów.


Eksport towarów


Nastąpiła zmiana definicji eksportu towarów (art. 2 pkt 8). Dotychczas organy podatkowe twierdziły, że eksport towarów następował tylko wówczas, gdy procedura wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej została rozpoczęta na terytorium Polski, tj. w krajowym urzędzie celnym. Z kolei stanowisko sądów administracyjnych w tej sprawie było niejednolite, wobec czego NSA 25 czerwca 2012 r. podjął uchwałę w poszerzonym składzie 7 sędziów, sygn. akt I FPS 3/12. Wynika z niej, że:

(...) warunek „wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty” jest spełniony nie tylko wtedy, gdy procedura wywozu towarów, o której mowa w art. 161 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, rozpocznie się poprzez zgłoszenie do wywozu złożone w urzędzie celnym położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK