| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r., wyniku zmian w ustawie o VAT, nastąpi zmiana niektórych warunków związanych z przemieszczeniem towarów w wewnątrzwspólnotowym nabyciu i dostawie towarów.


Przemieszczenia towarów wyłączone spod WDT


Od 1 kwietnia 2013 r. nastąpi również zmiana niektórych warunków związanych z przemieszczeniem towarów nieuznawanym za WDT (art. 13 ust. 4 pkt 4, 6 i 7).

Podobnie jak w WNT również w WDT zrezygnowano z warunku objęcia towarów na terytorium kraju, w związku z eksportem towarów, procedurą wywozu.

W ustawie doprecyzowano, że przemieszczenia towarów nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, gdy na towarach mają zostać wykonane usługi obejmujące wycenę towarów lub prace na nich, na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, na rzecz podatnika, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium kraju (art. 13 ust. 4 w pkt 6).

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w WDT

Zmiany w transakcjach łańcuchowych od 1 kwietnia 2013 r.

VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian

Zapraszamy na forum o VAT

Z kolei w art. 13 ust. 4 pkt 7 zrezygnowano z ograniczenia czasowego (24 miesięcy), w którym towary mają być czasowo używane na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w celu świadczenia usług przez tego podatnika. W konsekwencji przemieszczenie przez podatnika towarów na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju w celu świadczenia przez niego usług nie będzie uznawane za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, pod warunkiem że towary te zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium kraju po wykonaniu usług przez tego podatnika.

 

 

Treść art. 13 ust. 4 pkt 4, 6 i 7 ustawy o VAT obowiązująca od 1 kwietnia 2013 r.:

 

(...)

4. Przemieszczenia towarów, o którym mowa w ust. 3, przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w przypadku gdy:

(...)

4) towary mają być przedmiotem eksportu towarów przez tego podatnika;

(...)

6) towary mają być przedmiotem wykonanych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju na rzecz tego podatnika usług polegających na ich wycenie lub wykonaniu na nich prac, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium kraju;

7) towary mają być czasowo używane na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w celu świadczenia usług przez podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, który przemieścił lub na rzecz którego przemieszczono te towary;

 

 

 


Dzięki zmianom dokonano precyzyjniejszej implementacji przepisów dyrektywy 2006/112/WE. Należy też zauważyć, że zmiana wskazanych przepisów, dotycząca w szczególności zniesienia ograniczeń czasowych związanych z przemieszczaniem towarów, prowadzi do uproszczenia zasad rozliczania tego typu transakcji wynikającego ze zmniejszenia obowiązków ewidencyjno-sprawozdawczych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zniesienie ograniczenia czasowego, o którym mowa w art. 13 ust. 4 pkt 7, nie wyklucza konieczności udowodnienia celu przemieszczenia towarów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK