| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r., wyniku zmian w ustawie o VAT, nastąpi zmiana niektórych warunków związanych z przemieszczeniem towarów w wewnątrzwspólnotowym nabyciu i dostawie towarów.

Radio INFOR.PL

Od 1 kwietnia 2013 r. zaczyna obowiązywać część zmian w ustawie o VAT wprowadzanych ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35). Nowe regulacje zakładają zmiany niektórych warunków związanych z przemieszczeniem towarów w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT), jak również w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT). Zmiany w tym zakresie art. 12 ust. 1 pkt 4-7 oraz art. 13 ust. 4 pkt 4, 6 i 7 ustawy o VAT mają na celu m.in. lepsze odzwierciedlenie przepisów dyrektywy 2006/112/WE.


Przemieszczenia towarów wyłączone spod WNT


Od dnia 1 kwietnia 2013 r. nastąpią zmiany w zakresie przemieszczenia towarów, którego nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Zmiana art. 12 ust. 1 pkt 4-7 ustawy o VAT powoduje:

- zniesienie ograniczeń czasowych związanych z wywozem towarów z kraju;

- rezygnację z warunku, aby towary na terytorium państwa członkowskiego, z którego są przemieszczane, zostały, w związku z czynnością odpowiadającą eksportowi towarów, objęte procedurą wywozu na podstawie przepisów celnych. Istotny dla stosowania tego przepisu jest wymóg, aby transport był wykonywany z terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego poza terytorium Unii Europejskiej.


Ważne!
Aby zastosować wyłączenie w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów podatnik będzie obowiązany do posiadania dokumentu celnego potwierdzającego objęcie towarów procedurą wywozu (objęcie tą procedurą nie musi jednak nastąpić w państwie członkowskim rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów).


W ustawie sprecyzowano ponadto, że usługi, które mają być wykonane na towarach obejmują wycenę towarów i prace na nich (art. 12 ust. 1 pkt 6).

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Nieodpłatne przekazywanie towarów - zmiany VAT od 1 kwietnia 2013

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

W art. 12 ust. 1 pkt 4-7 ustawy o VAT wskazano, że przemieszczenie towarów przez podatnika VAT lub na jego rzecz nie uznaje się za WNT w przypadku, gdy towary mają być przedmiotem czynności odpowiadającej eksportowi towarów dokonanej przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego, z którego są przemieszczane na terytorium kraju; towary mają być przedmiotem czynności odpowiadającej WDT, o której mowa w art. 13 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, dokonanej przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego, z którego są przemieszczane na terytorium kraju; na towarach mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi obejmujące wycenę towarów lub prace na nich na rzecz tego podatnika, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione; towary mają być czasowo używane na terytorium kraju dla świadczenia usług przez tego podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu.

 

 

Treść art. 12 ust. 1 pkt 4-7 ustawy o VAT obowiązująca od 1 kwietnia 2013 r.:

 

1. Przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy:

(...)

4) towary mają być przedmiotem czynności odpowiadającej eksportowi towarów dokonanej przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego, z którego są przemieszczane na terytorium kraju;

5) towary mają być przedmiotem czynności odpowiadającej wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 i 2, dokonanej przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego, z którego są przemieszczane na terytorium kraju;

6) towary mają być przedmiotem wykonanych na terytorium kraju na rzecz tego podatnika usług polegających na ich wycenie lub wykonaniu na nich prac, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione;

7) towary mają być czasowo używane na terytorium kraju w celu świadczenia usług przez tego podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu;

 

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK