| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > VAT na usługi pocztowe po 1 kwietnia 2013 r.

VAT na usługi pocztowe po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmienia się przepis, który reguluje zasady korzystania ze zwolnienia z VAT dla usług pocztowych. Ze zwolnienia będą korzystać usługi pocztowe, które można zaliczyć do powszechnych. Jeśli więc ustalimy z pocztą indywidualne warunki świadczenia dla nas usług, będziemy płacić 23% VAT. Ryzyko zastosowania stawki 23% zamiast zwolnienia obciąża również nabywcę, gdyż traci on prawo do odliczenia VAT z takiej faktury, mimo że został naliczony VAT.

Wobec powyższego usługi pocztowe, które nie będą miały charakteru powszechnego, ze względu na świadczenie ich na określonym terenie lub dla wybranych podmiotów spełniających umowne warunki, nie będą korzystały ze zwolnienia od VAT. Przykładem takich usług są przesyłki aglomeracyjne. Zgodnie z opisem przesyłki przez Pocztę Polską jest ona udostępniona w określonych placówkach nadawczych i polega na doręczeniu na obszarach obejmujących granice administracyjne miast oraz miejscowości o charakterze zurbanizowanym i infrastrukturalnie powiązanych z miastami. Przesyłki muszą spełniać określone warunki co do wagi oraz wymiarów. Ponadto co jest istotne, usługa jest realizowana na podstawie zawartej z klientem pisemnej umowy.

Tym samym usługi pocztowe, których warunki świadczenia uzgadniane są indywidualnie z Pocztą Polską co do rodzaju czy ceny, będą od 1 kwietnia 2013 r. opodatkowane stawką podstawową VAT w wysokości 23%.

Takie rozumienie powszechnych usług pocztowych znajdziemy również w orzecznictwie TSUE. W wyroku z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie C-357/07 TNT Post UK Europejski Trybunał stwierdził, że zwolnienie przewidziane w art. 13 część A ust. 1 lit. a) szóstej dyrektywy ma zastosowanie do świadczenia usług i dostaw towarów z nimi związanych - z wyjątkiem transportu osób i usług telekomunikacyjnych - które publiczne służby pocztowe wykonują jako takie, a więc w charakterze operatora, który zobowiązał się do zapewnienia w danym państwie członkowskim całości lub części powszechnych usług pocztowych. Zwolnienie to nie ma zastosowania do świadczenia usług ani dostaw towarów z nimi związanych, których warunki zostały wynegocjowane indywidualnie.

Czy można odliczyć VAT od usług pocztowych

Zmiana w zakresie zwolnienia usług pocztowych oznaczać będzie, że podatnicy - nabywcy tych usług - mogą otrzymywać faktury dokumentujące czynności zwolnione z VAT lub opodatkowane VAT. W drugim przypadku, jeżeli nabyte usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i zostały prawidłowo opodatkowane VAT, nabywca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

• art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

Łukasz Gogola

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK